Ministri i Financave nenshkruan me Banken Boterore projektin e Permiresimit te Sistemit Shendetesor - Business Magazine Albania

Ministri i Financave nenshkruan me Banken Boterore projektin e Permiresimit te Sistemit Shendetesor


Ministri i Financave, z. Shkelqim Cani ka nenshkruar sot nje Marreveshjen e huase me Banken Boterore. Marreveshja siguron financimin e nevojshem per Projektin e Permiresimit te Sistemit Shendetesor ne Shqiperi, nepermjet nje huaje ne shumen 32.1 milion euro.
Projekti do te bashkefinancohet gjithashtu nga Qeveria Shqiptare ne vleren 4 milione euro, shume e cila do te sherbeje per financimin, ne masen 37%, te punimeve te rehabilitimit fizik dhe permiresimit te infrastruktures spitalore, si dhe kontributin ne pagesat e detyrimeve tatimore te lidhura me Projektin.
Projekti i Permiresimit te Sistemit Shendetesor kontribuon ne: (i) forcimin e administrimit dhe qeverisjes ne spitalet publike; (ii) permiresimin e menyres se financimit shendetesor; (iii) zbatimin e sistemeve te informacionit per te permiresuar efikasitetin dhe cilesine e kujdesit shendetesor ne Shqiperi
Nepermjet kesaj huaje dhe kostove lokale te financuara nga Qeveria Shqiptare do te punohet per reformimin e sektorit spitalor, duke krijuar nje kornize te shendoshe ligjore dhe manaxheriale per ofrimin e sherbimeve efikase; forcimin e menaxhimit te performances dhe planifikimit, tejkalimin e kufizimeve operacionale ne ofrimin e sherbimeve, si dhe forcimin e sistemit te referimit;
Projekti ka gjithashtu synimin e permiresimit te monitorimit dhe menaxhimit te cilesise se sherbimit duke ngritur nje sistem gjitheperfshires te menaxhimit te informacionit shendetesor (HMIS), dhe nje sistem per menaxhimin e pajisjeve mjekesore dhe mirembajtjen e tyre;
Permiresimi i Sistemit Shendetesor mbeshtet iniciativat per te reformuar financimin shendetesor ne pergjithesi, per te permiresuar sistemin e blerjes dhe shperndarjes se produkteve farmaceutike dhe perdorimit te pajisjeve mjekesore, si dhe per te vleresuar mundesite e zgjerimit te mbulimit shendetesor universal duke perdorur kalimin ne nje regjim te taksimit te pergjithshem.
Marreveshja e Huase mes Qeverise Shqiptare dhe Banka Nderkombetare per Rindertim dhe Zhvillim (BB) eshte nenshkruar, per palen shqiptare nga Ministri i Financave, z. Shkelqim Cani dhe per Banken Boterore, nga znj. Tahseen Sayed, Perfaqesuese e Perhershme e Bankes Boterore per Shqiperine
Ne nenshkrimin e marreveshjes se huase merr pjese edhe Patrizio Pagano, Drejtor Ekzekutiv i Zyres per Shqiperine, Greqine, Italine, Malten, Portugaline, San Marinon dhe Timorin Lindor ne Bordin e Drejtoreve te Grupit te Bankes Boterore (IBRD, IFC, IDA, MIGA).

Huaja e akorduar nga Banka Nderkombetare per Rindertim dhe Zhvillim (BB), ka termat e meposhtem:

Shuma 32,100,000 Euro
Tarifa Front-end 0.25 % e shumes se huase
Tarifa e Angazhimit 0.25% ne vit mbi balancen e paterhequr te huase
Maturimi 22.5 vjet, nga te cilat 7 vjet pa pagese principali
Interesi Norma Reference (EURIBOR 6-mujor) plus Marzhin e Pandryshueshem (1%)

Projekti do te zbatohet nga Ministria e Shendetesise dhe parashikohet te perfundoje ne 28 Shkurt 2021.

Sakaq, eshte hera e pare qe buxheti i shendetesise ne Shqiperi per vitin 2015 e kalon nivelin e 400 milione dollareve (amerikane). Ne krahasim me vitin 2014, rritja nominale e buxhetit te shendetesise eshte 2,3 miliarde leke, duke perfshire transferten nga buxheti i shtetit, si dhe kontributet e sigurimeve shendetesore, qe rritet ne krahasim me vitin 2014 me 6%.

Buxheti i Shendetesise per vitin 2015 eshte sa 2.8% e PBB-se. Viti 2015 eshte viti i zbatimit te plote 365 dite te Programit te Kontrollit Shendetesor Baze Pa Pagese, per shqiptaret rezidente te grupmoshes 40-65 vjeç.

Nderkohe, ne investimet kapitale, perfshihen fillimi i levrimit te kredise se mesiperm te Bankes Boterore per mbeshtetje ne sektorin e shendetesise, fillimi i levrimit te kredise prej rreth 17 milione euro e Bankes se Keshillit te Europes per sherbimin e kirurgjise se pergjithshme dhe spitalin e semundjeve te brendshme ne QSUT; 5 milione euro te kredise se Qeverise Italiane per Spitalin Universitar te Traumes per pajisje te reja mjekesore; 14 milione euro te kredise se Qeverise Austriake per shendetesine elektronike (e-Health); si dhe, 2 milione euro te kredise se Qeverise Austriake per fuqizimin e programit kombetar te radioterapise.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0