Ministri Dervishaj takon drejtorin e bankës gjermane KFW dhe diskutuan mbi ndërtimin e landfillit në Vlorë - Business Magazine Albania

Ministri Dervishaj takon drejtorin e bankës gjermane KFW dhe diskutuan mbi ndërtimin e landfillit në Vlorë


Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj ka zhvilluar një takim me Kirk Mildner, Drejtor në bankën gjermane “KFW” për Transportin dhe Infrastrukturën e Bashkive për Europën Juglindore dhe Turqinë.

Gjatë takimi u fol për marrëveshjet mes Qeverisë Shqiptare dhe bankës gjermane KFW, për landfillin e ri që do të ndërtohet në Vlorë në vitin 2017.

Ministri Dervishaj falenderoi “KFW” për angazhimin konkret që po jep prej vitesh në vendin tonë, duke financuar ndërtimin e shumë veprave.

Ministri Dervishaj tha se ky landfill i ri, do t’i japë zgjidhje përfundimtare problemit të mbetjeve në bashkinë e Vlorës dhe atë të Selenicës, duke i dhënë zonës një ndihmesë të madhe veçanërisht gjatë sezonit turistik.

Dervishaj, tha se ky impiant do të ketë teknologji moderne, pasi parashikon ndarjen e mbetjeve të riciklueshme, redukton çlirimin e gazrave dhe ka një kapacitet të lartë për përpunimin e mbetjeve të riciklueshme dhe të kompostuara, deri në 350 mijë tonë.

Drejtori i KFW Kirk Mildner tha se 3 marrëveshjet, parashikojnë ndërtimin e një landfilli të ri, si dhe mbylljen e landfillit ekzistues në Vlorë.

Marrëveshjet parashikojnë një pjesë të financimit me grant dhe një pjesë me kredi të butë. Zoti Mildner theksoi se “KFW” do të vijojë me mbështetjen e sektorit të Ujësjellësit të Kanalizimeve, në kuadër edhe të reformës së Ujit, të ndërmarrë nga Ministria e Transportit.

Gjatë takimit Ministri Dervishaj dhe drejtori Mildner, theksuan se për zbatimin me sukses të reformës së Ujit, duhet që ujësjellësat t’i kushtojnë më shumë vëmendje rritjes së kapaciteteve menaxheriale dhe operatore.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0