Microsoft, tani me një plan të ri për Copilot - Business Magazine Albania

Microsoft, tani me një plan të ri për Copilot

Microsoft, me një plan të ri për Copilot

Microsoft dukshëm parashikon Copilot, markën kryesore për portofolin e saj të teknologjive të gjenerimit të përmbajtjes me fuqi nga AI, të bëhet një arsye e rëndësishme e  të ardhurave në të ardhmen. Dhe kjo ndoshta nuk është në një të ardhme të largët; sipas kompanisë, më shumë se 40% e Fortune 100 morën pjesë në programin e saj të aksesit të hershëm të Copilot. Por, duke pasur parasysh koston e madhe të ekzekutimit të modeleve GenAI në cloud, kalimi i Copilot nga shpenzimet, në gjenerues të besueshëm të të ardhurave do të kërkojë rritje të qëndrueshme në një shkallë të gjerë dhe në mënyrë ideale.

Me siguri i vetëdijshëm për këtë, Microsoft lançoi një plan Copilot me pagesë të përqendruar te konsumatori dhe po lehtëson kërkesat e përshtatshmërisë për ofertat e Copilot të nivelit të ndërmarrjes. Me sa duket, qëllimi është të zgjerohet baza e klientëve të mundshëm që paguajnë Copilot duke i bërë shërbimet ekzistuese , domethënë Word, Excel dhe aplikacionet e tjera brenda familjes Microsoft 365 të gjigantit të teknologjisë,  më tërheqëse përmes veçorive të AI.

Copilot Pro – plani i ri i konsumatorit, me çmim 20 dollarë për përdorues në muaj, u jep klientëve akses në veçoritë e Copilot GenAI në Word, Excel (në pamje paraprake, vetëm në anglisht tani për tani), PowerPoint, Outlook dhe OneNote në PC, Mac dhe iPad, nëse ata kanë një plan personal ose familjar të Microsoft 365. Copilot Pro nuk vjen me një abonim në Microsoft 365. Ashtu si me ofertën e ndërmarrjes Copilot (Copilot për Microsoft 365), është një shtesë premium, duke e çuar koston totale të abonimit të nivelit më të ulët të Microsoft 365 në 27 dollarë në muaj (6,99 dollarë në muaj për Microsoft 365 Personal plus 20 dollarë për Copilot Pro) .

Lexo edhe:Cyber Morfosis, startupi fitues i WSC Albania, kontraktohet nga Easy Pay

Përtej përmirësimeve të Microsoft 365, abonentët e Copilot Pro marrin 100 “boosts” në ditë në Designer (dikur Bing Image Creator), mjeti i krijimit të imazheve me AI të Microsoft, për të shpejtuar procesin e gjenerimit të imazheve plus cilësinë e përmirësuar të gjenerimit dhe opsionet e formatimit të peizazhit. Dhe ata kanë qasje prioritare në modelet më të reja GenAI që mbështesin Copilot, duke përfshirë GPT-4 Turbo të OpenAI, për atë që Microsoft pretendon se ka një performancë më të mirë.

Në të ardhmen, të abonuarit  në Copilot Pro do të jenë në gjendje të kalojnë midis modeleve në varësi të preferencave të tyre dhe, nëse kërkojnë personalizim edhe më të madh, do të kenë mundësi që të ndërtojnë “Copilots” të përshtatura për tema specifike nga grupet e kërkesave, me anë të Copilot GPT Builder. Copilot GPT Builder tingëllon në mënyrë të dyshimtë si GPT Builder i lançuar së fundmi i OpenAI për krijimin e chatbot-eve të personalizuara të mundësuar nga modelet OpenAI GenAI. Por, dikush supozon se Copilot GPT Builder do të vijë me integrime specifike për shërbimin dhe aplikacionin e Microsoft.

Veçori të reja falas
Vëmendja e kompanisë mund të kthehet drejt planeve të paguara të Copilot, por kompania nuk i neglizhon plotësisht përdoruesit falas.  Microsoft thotë se po shton Copilot në aplikacionin celular Microsoft 365 për Android dhe iOS për përdoruesit me një llogari Microsoft. I vendosur të dalë në treg gjatë muajit të ardhshëm, integrimi i aplikacionit celular Microsoft 365 Copilot do t’i lejojë përdoruesit të eksportojnë përmbajtjen e krijuar me Copilot në një dokument Word ose PDF.

Së fundmi, Microsoft thotë se po zgjeron numrin e gjuhëve që mbështet Copilot. Në gjysmën e parë të 2024, Copilot do të zgjerohet në gjuhën arabe, çeke, daneze, holandeze, finlandeze, hebraike, hungareze, koreane, norvegjeze, polake, portugeze, ruse, suedeze, tajlandeze, turke dhe ukrainase.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0