Microsoft marrëveshje strategjike me kompaninë fotovoltaike për të arritur objektivin e “energjisë së pastër” - Business Magazine Albania

Microsoft marrëveshje strategjike me kompaninë fotovoltaike për të arritur objektivin e “energjisë së pastër”

Microsoft sapo lidhi një aleancë strategjike me një prodhues të madh të paneleve diellore në përpjekje për të arritur qëllimet e saj për prodhimin e energjinë nga burime të pastra. Marrëveshja vjen pasi problemet e zinxhirit të furnizimit dhe akuzat për abuzim me fuqinë punëtore po e bëjnë gjithnjë e më të vështirë vendosjen e energjisë diellore në të gjithë SHBA.

Plani është që Qcell-të me peshë të rëndë të energjisë diellore të ofrojnë më shumë se 2.5 gigavat panele diellore dhe shërbime të ngjashme për zhvilluesit që punojnë me Microsoft. Kjo është e mjaftueshme për të furnizuar me energji rreth 400,000 shtëpi, sipas Microsoft, i cili e përshëndeti bashkëpunimin si “të parën në llojin e tij”.

Lexo edhe: Vitin e ardhshëm mund të kemi në treg makinën e parë elektrike të furnizuar me panele diellore

Kompania ka një qëllim që të zvogëlojë emetimet e gazrave serrë me “më shumë se gjysmën” deri në vitin 2030 dhe të kundërshtojë ndotjen e mbetur duke u përpjekur të largojë CO2 nga atmosfera. Microsoft gjithashtu ka një angazhim për energjinë e rinovueshme për vitin 2030 – një angazhim që nuk do të jetë në gjendje ta përmbushë nëse nuk mund të inkurajojë më shumë energji diellore dhe të erës./ The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0