Messenger kërkon të bëhet i ngjashëm me WhatsApp? - Business Magazine Albania

Messenger kërkon të bëhet i ngjashëm me WhatsApp?

Messenger do të bëhet i ngjashëm me WhatsApp?

Meta tha të mërkurën në mbrëmje se telefonatat dhe bisedat personale të çdo përdoruesi të Messenger-it do të kodohen si default, duke përfaqësuar një përditësim të madh të privatësisë që e bën shërbimin më të ngjashëm me “vëllain” e tij, WhatsApp.

Për shkak të teknologjisë së enkriptimit “askush, përfshirë Metën, nuk mund të shohë se çfarë është dërguar ose thënë, përveç nëse vendosni të raportoni një mesazh tek ne,” shkroi Loredana Crisan, drejtuesja e Messenger, në një postim shoqërues në blog.

Crisan tha se do t’i duhet një kohë e papërcaktuar që Meta të kodojë të gjitha bisedat e Messenger dhe se kompania u mbështet në disa “parime kriptografike” për të informuar strategjinë e saj, duke përfshirë një të zhvilluar në shtëpi dhe një tjetër që përdoret nga Signal popullor i koduar. aplikacioni i mesazheve.

Që nga viti 2016, përdoruesit e Messenger mund të zgjedhin për të mbrojtur bisedat e tyre nëpërmjet një procesi të referuar si enkriptimi nga fundi në fund, i cili gërvisht komunikimet e njerëzve në mënyrë që palët e treta të mos mund të përgjojnë dhe të kenë akses në të dhënat. Edhe pse aplikacioni tjetër i mesazheve i Meta, WhatsApp, përdor gjithashtu kriptim nga skaji në fund, mbrojtësit e privatësisë në përgjithësi e kanë konsideruar Signal si një shërbim komunikimi më të sigurt sepse mbledh më pak të dhëna të përdoruesit.

“Pas vitesh pune për rindërtimin e Messenger-it, ne kemi përditësuar aplikacionin me enkriptimin e parazgjedhur nga fundi në fund për të gjitha telefonatat dhe mesazhet personale”, shkroi CEO i Meta Mark Zuckerberg në një postim në Facebook të mërkurën. “Urime të mëdha për ekipin që e bëri këtë të ndodhë.”

Në vitin 2019, Zuckerberg tha se kompania e rrjeteve sociale do të sillte teknologjinë e enkriptimit në të gjitha komunikimet private në familjen e saj të aplikacioneve, duke nënvizuar një shtytje të madhe të privatësisë që ekzekutivi ia atribuoi ndryshimit të zakoneve të konsumatorëve në të cilat njerëzit “duan të lidhen privatisht në ekuivalentin dixhital të dhomën e ndenjes.”

Lexo edhe: Zbulohet arsyeja pse Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

“Unë besoj se e ardhmja e komunikimit do të zhvendoset gjithnjë e më shumë në shërbime private, të koduara, ku njerëzit mund të jenë të sigurt se çfarë i thonë njëri-tjetrit mbetet e sigurt dhe mesazhet dhe përmbajtja e tyre nuk do të qëndrojnë përgjithmonë,” tha Zuckerberg në atë kohë.

Zuckerberg detajoi vizionin e tij më të përqendruar në intimitetin për Facebook pas një sërë gabimesh në lidhje me privatësinë e të dhënave, duke përfshirë skandalin e Cambridge Analytica që dëmtoi reputacionin e kompanisë.

Me kalimin e viteve, Meta debutoi më shumë përditësime në lidhje me privatësinë, duke përfshirë lejimin e disa përdoruesve të Instagram në disa vende të zgjedhin që mesazhet e tyre direkte të kodohen përmes një testi në 2021.

Në vitin 2022, Meta kreu një test në Messenger që i lejonte përdoruesit të rezervonin bisedat e tyre të koduara nga fundi në fund në rast se do t’u duhej t’i përdornin ato në një pajisje tjetër. Edhe pse testi erdhi menjëherë pasi kompania e rrjeteve sociale i dha historitë e bisedave të Messenger për zbatimin e ligjit të Nebraskës duke hetuar një abortim të supozuar të paligjshëm në shtet, një zëdhënës i Meta tha në atë kohë se ato nuk kishin lidhje.

Njoftimi i fundit i Metës për enkriptimin ka të ngjarë të shtojë një debat të vazhdueshëm që përfshin privatësinë dhe aftësinë e zbatimit të ligjit për të kryer hetime, siç u ilustrua në vitin 2016 kur Byroja Federale e Hetimit donte që Apple të zhvillonte softuer për të ndihmuar më pas zhbllokimin e iPhone të të dyshuarve që ishin pjesë e të shtëna të mëdha në San Bernardino, Kaliforni. Apple refuzoi të pajtohej, duke thënë në atë kohë “Të njëjtët inxhinierë që ndërtuan enkriptim të fortë në iPhone për të mbrojtur përdoruesit tanë, për ironi, do të urdhëroheshin t’i dobësonin ato mbrojtje dhe t’i bënin përdoruesit tanë më pak të sigurt”.

Kohët e fundit, drejtuesit në WhatsApp dhe Signal thanë se shërbimet e tyre nuk do të ishin më të disponueshme në Mbretërinë e Bashkuar nëse ligjvënësit miratonin ligje që do të dobësonin enkriptimin. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pretendoi se shtytja e kriptimit të Metës do ta bënte më të vështirë zbulimin e aktiviteteve të abuzimit të fëmijëve në internet.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0