Mësonjëtorja Virtuale ofron mësim falas për nxënësit e diasporës shqiptare

Mësonjëtorja Virtuale

Në periudhën e shpërthimit të pandemisë së koronavirusit, institucionet arsimore mbyllën dyert dhe procesi i mësimdhënies vazhdoi online.

Për të lehtësuar këtë proces, një grup ekspertësh shqiptarësh në diasporë, mes tyre programues, inxhinierë, jurist, mjekë dhe biznesmenë, lançuan platformën “Mësonjëtorja Virtuale, Mëso Shqip”. Themeluesi kryesor i saj është Bledar Balla, i cili së bashku me grupin e lartpërmendur kanë investuar profesionalisht dhe financiarisht, për funksionimin e saj. Në një intervistë për BusinessMag, Bledar Balla na tregon më shumë për Mësonjëtoren dhe ecurinë e saj.

“Mesonjëtorja Virtuale, Mëso Shqip”, është një portal i ndërtuar për t’i ardhur në ndihmë mësuesve që të mund të krijojnë klasat virtuale me nxënës të diasporës shqiptare, por dhe me nxënës të huaj që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe.

Portali ofrohet pa pagesë për mësuesit në diasporë si një mjet për të arritur tek nxënësit e tyre duke kapërcyer të gjitha barrierat fizike, të kohës dhe problemet sociale. “Interesi për mësimin e gjuhës shqipe është në rritje dhe kjo është një e dhënë që na bën të ndihemi krenarë për punën e kujtdo, që investon kohë dhe energji në këtë proces”, na thotë Bledari.

Platforma u themelua para një viti për mesimin e gjuhës shqipe nga femijët shqiptarë në emigracion. Por në kushtet e pandemisë së COVID-19, administratorët e saj vendosën ta ofrojnë shërbimin e portalit pa pagesë për të gjithë mësuesit, që organizojnë klasa virtuale, në mënyrë që mësimdhënia të vazhdonte si proces.

Lexoni: ZERI.app, aplikacioni që ju kthen tekstet në audio

Mësonjëtorja Virtuale ofron të gjitha lehtësirat e nevojshme për të organizuar një orë mësimi, por edhe për të kontrolluar nxënësit në kohë reale. Mësuesit mund të shpjegojnë mësim, përmes dërrasës së zezë virtuale. Nga ana tjetër mund të regjistrojnë mungesat, të kryejnë teste dhe të vlerësojnë nxënësit e tyre.

Komunikimi live është i rëndësishëm në procesin e nxënies. Pikërisht këtë synon edhe kjo platformë duke ofruar komunikim mes nxënësve dhe mësuesve, përmes kamerës, pa një limit kohor, i cili mund t’i penalizojë.

Mësonjëtorja ofron mundësinë që nën sloganin “Mëso Shqip”, çdo shkollë dhe institucion mësimdhënieje të krijojë ambientin virtual për të zhvilluar procesin mësimor.

“Në javën e parë të lançimit të platformës kishim gati 200 nxënës të rregjistruar dhe rreth 60-70 mësues, të profileve te ndryshme, por numri i përdoruesve ka ardhur në rritje. Mes përdoruesve të platformës ka pasur edhe OJF ndërkombëtare”, thotë Bledar Balla.

Sistemi është i automatizuar dhe drejtohet nga mësuesi i lëndës, i cili krijon klasat e veta në bazë të programit mesimor dhe fton nxënësit, t’i bashkohen. Të dhënat e mësuesve dhe nxënësve janë të sigurta dhe nuk bëhen publike. “Ne ndërhyjmë vetëm nëse na kërkohet asistencë teknike, duke pasur të hapura kurse trajnimi thuajse 24 orëshe”, shton më tej themeluesi i saj.

Mësuesit janë vullnetarë dhe procesin e mësimdhënies e zhvillojnë për patriotizëm, si detyrim moral, që rrjedh nga dashuria për motrat dhe vëllezërit, mbesat dhe nipërit, që kemi larg.Është e rëndësishme që fëmijët të njohin gjuhën, historinë dhe gjeografinë e prejardhjes.

Gjatë intervistës, administratorët ndanë me ne edhe një shqetësim të tyre përsa i përket mungesës së mbështetjes.

“Ajo që na shqetëson është muri i indiferencës i organeve të zgjedhura ekzekutive.  Ne trokitëm në dyert e shtetit, por nuk arritëm të merrnim mbështetje”, na thotë Bledari në mbyllje të intervistës.

Për të vizituar websiten e platformës mund të klikoni këtu.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale