Mësoni dhe argëtohuni, mesazhi i qendrës "Kallz" për fëmijët në ditën e parë të shkollës - Business Magazine Albania

Mësoni dhe argëtohuni, mesazhi i qendrës “Kallz” për fëmijët në ditën e parë të shkollës

Mësoni dhe argëtohuni

Në shkollat publike kjo është dita e parë ë shkollës.

Është njëkohësisht viti i dytë që fëmijët nisen drejt shkollave me maska. Ndërkohë, në pranverën e vitit 2019 mundësia më e madhe ishte dalja në ballkon.

Pandemia na ka sfiduar të gjithëve. Të rriturit, institucionet, i ka vënë në një provë të madhe. Të vegjlit i ka kufizuar, për shkak të kufizimeve të përgjithshme, por edhe për shkak të ndonjë mos organizimi të duhur apo pamundësie organizimi nga ana e të rriturve.

Në Tiranë, fatkeqësisht ka shkolla me 4 turne, ku fëmijë të klasave të treta dhe të katërta u duhet ta nisin mësimin pas orës 15:00. Në pasdite, është shpenzuar pjesa më e mire e energjive të fëmijës dhe përqëndrimi ka rënë në mënyrë të theksuar.

Të dashur fëmijë!

Kjo letër ju drejtohet juve.

Mos e humbni dëshirën dhe pasionin për mësim e lojë. Madje ushqejeni atë cdo ditë. Pikërisht kur na u cënua më shumë e kuptuam se shëndeti mendor është i rëndësishëm. Ne si prindër e mësues jemi të shqetësuar nëse ju po merrni më të mirën nga shkolla. Në të njëjtën kohë janë angazhuar përpjekjet për ta ulur këtë shqetësim. Prindërit, mësuesit dhe edukatorët po synojnë të kenë më shumë vëmendje tek ju, pikërisht për shkak të këtij dyshimi. Sigurisht, mirë do të ishte që shkollat të mos kenë 4 turne mësim. Mësuesit po bëjnë punë dyfishe me klasat e ndara, pikërisht që ju të mos prekeni nga virusi e të mos sëmuren as familjarët tuaj.

Lexo: Aftësia për të mësuar: Talent i lindur, apo i fituar?

Kjo është një kohë që do të kalojë dhe ne jemi me fat në një vend me diell si Shqipëria, ndaj mësoni dhe pastaj luani. Nuk ka si shoqëria, ajo e shkollës, e lagjes, e qendrave pas shkolle, e klubeve sportive, e ditëlindjeve (të vogla) e takimeve me kushërinjtë.

Duke shpresuar që cdonjëri nga ju mundi të shkojë sot në shkollë i përgatitur për të mësuar, dhe jo vetëm i veshur bukur 🙂 ju urojmë shumë suksese!

Pas pushimeve të gjata, është koha për t’u zhytur në libra, për t’u angazhuar në kurse të ndryshme, në mënyrë që të mos humbasim asnjë mundësi, pavarësisht pengesave.

Kallz

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0