Mendimi kritik, një nga aftësitë më të mira për të zotëruar sot - Business Magazine Albania

Mendimi kritik, një nga aftësitë më të mira për të zotëruar sot

Mendimi Kritik

Ne shpesh përdorim aftësitë e të menduarit kritik pa e kuptuar atë. Kur merrni një vendim, si p.sh. cilat drithëra të hani për mëngjes, po përdorni të menduarit kritik për të përcaktuar opsionin më të mirë për ju atë ditë.Mendimi kritik është si një muskul që mund të ushtrohet dhe ndërtohet me kalimin e kohës. Është një aftësi që mund t’ju ndihmojë të çoni karrierën tuaj në lartësi të reja.

Çfarë është mendimi kritik?

Mendimi kritik është aftësia për të interpretuar, vlerësuar dhe analizuar faktet dhe informacionet që janë në dispozicion, për të formuar një gjykim ose për të vendosur nëse diçka është e drejtë apo e gabuar.

Më shumë sesa thjesht të qenit kurioz për botën përreth jush, mendimtarët kritikë bëjnë lidhje midis ideve logjike për të parë pamjen më të madhe. Ndërtimi i aftësive tuaja të të menduarit kritik do të thotë të jeni në gjendje të mbroni idetë dhe opinionet tuaja, t’i paraqisni ato në një mënyrë logjike dhe të merrni vendime për përmirësim.

Pse është i rëndësishëm mendimi kritik?
Mendimi kritik është i dobishëm në shumë fusha të jetës suaj, duke përfshirë karrierën tuaj. Kjo ju bën një individ të plotë, i cili ka parë të gjitha opsionet e tyre dhe zgjidhjet e mundshme përpara se të bëjë një zgjedhje.

Të kesh aftësi të të menduarit kritik është i rëndësishëm sepse ato janë:

  • Universale
  • të rëndësishme për ekonominë
  • Esenciale për përmirësimin e aftësive gjuhësore dhe prezantimit
  • Shumë e dobishme në promovimin e kreativitetit
  • të rëndësishme për vetë-reflektim
  • Baza e shkencës dhe demokracisë

Shkathtësitë e të menduarit kritik përdoren çdo ditë në një mori mënyrash dhe mund të aplikohen në situata të tilla si një CEO që i afrohet një projekti ose një infermiere që vendos se në cilën mënyrë të mjekoj pacientët e tyre.

Lexo edhe: 7 aftësitë më të rëndësishme njerëzore për tregun e punës në vitin 2024

Si të zhvilloni aftësitë e të menduarit kritik?

Ju mund të zhvilloni aftësi të të menduarit kritik çdo ditë nëse u qaseni problemeve në një mënyrë logjike. Këtu janë disa mënyra se si mund të filloni rrugën tuaj drejt përmirësimit:

1. Bëni pyetje

Bërja e pyetjeve është çelësi për të fituar një kuptim më të thellë të çdo situate ose detyre. Duke mbajtur një perspektivë neutrale dhe duke qenë natyrshëm kurioz, ju mund të mbledhni më shumë detaje, fakte dhe informacione, të cilat në fund ju ndihmojnë të merrni vendime më të informuara.

2. Praktikoni dëgjimin aktiv

Dëgjimi aktiv ka të bëjë me të kuptuarit në mënyrë empatike fjalët, gjuhën e trupit dhe reagimet e personit tjetër. Mendimi kritik ndihmon në interpretimin e këtyre shenjave, dhe parafrazimi siguron mirëkuptim të përbashkët.

3. Zhvilloni logjikën dhe arsyetimin tuaj.

Kjo është ndoshta një detyrë më abstrakte që kërkon praktikë dhe zhvillim afatgjatë. Me kalimin e kohës, zhvillimi i logjikës dhe arsyetimit tuaj do të forcojë aftësitë tuaja të të menduarit kritik.

Coursera

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0