Më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën vuajnë nga obeziteti, thonë studimet - Business Magazine Albania

Më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën vuajnë nga obeziteti, thonë studimet

Më shumë se një miliard njerëz jetojnë me obezitet në mbarë botën, tregojnë vlerësimet globale të publikuara në The Lancet. Kjo përfshin rreth 880 milionë të rritur dhe 159 milionë fëmijë, sipas të dhënave të vitit 2022.

Normat më të larta janë në Tonga dhe Samoa Amerikane për gratë dhe Samoa dhe Nauru Amerikane për burrat, me rreth 70-80% të të rriturve që jetojnë me obezitet. Nga rreth 190 vende, Britania e Madhe renditet në vendin e 55-të më të lartë për meshkujt dhe në vendin e 87-të për femrat. Ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve thotë se ka nevojë urgjente për ndryshime të mëdha në mënyrën se si trajtohet obeziteti.

Obeziteti mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të shumë gjendjeve serioze shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2 dhe disa lloje kanceri. Duke renditur normat globale të obezitetit, përqindja e popullsisë së klasifikuar si obeze, pasi llogariten dallimet në moshë, studiuesit zbuluan:

  • SHBA renditet në vendin e 10-të për meshkujt dhe në vendin e 36-të për femrat
  • India renditet e 19-ta më e ulëta për femrat dhe e 21-ta më e ulëta për meshkujt
  • Kina është e 11-ta më e ulëta për femrat dhe e 52-ta për meshkujt

 

 

Studiuesi i lartë, Prof Majid Ezzati, i Kolegjit Imperial në Londër, tha se: “Në shumë prej këtyre kombeve ishullore vjen nga disponueshmëria e ushqimit të shëndetshëm kundrejt ushqimit jo të shëndetshëm. Në disa raste ka pasur fushata marketingu agresive që promovojnë ushqime të pashëndetshme, ndërkohë që kostoja dhe disponueshmëria e ushqimit më të shëndetshëm mund të jetë më problematike”.

Raporti, që përfshin vitet 1990 dhe 2022, zbuloi se shkalla e obezitetit u katërfishua tek fëmijët dhe adoleshentët. Ndërkohë për të rriturit, norma është më shumë se dyfishuar tek femrat dhe gati trefishuar tek meshkujt.

Në të njëjtën kohë, përqindja e të rriturve të klasifikuar si nënpeshë ka rënë me 50%, por studiuesit theksojnë se ende mbetet një problem urgjent, veçanërisht në mesin e komuniteteve më të varfra.

 

 

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tha: “Ky studim i ri thekson rëndësinë e parandalimit dhe menaxhimit të obezitetit nga jeta e hershme deri në moshën madhore, përmes dietës, aktivitetit fizik dhe kujdesit të përshtatshëm”.

Ai shtoi se do të duhej puna e qeverive dhe komuniteteve dhe në mënyrë të veçantë kërkon bashkëpunimin e sektorit privat, i cili duhet të jetë përgjegjës për ndikimet shëndetësore të produkteve të tyre.

Bashkëautori i studimit, Dr. Guha Pradeepa, nga Fondacioni i Kërkimit të Diabetit në Madras, thotë se çështjet kryesore globale rrezikojnë të përkeqësojnë kequshqyerjen e shkaktuar si nga obeziteti ashtu edhe nga nënpesha.

Ajo tha: “Ndikimi i çështjeve të tilla si ndryshimi i klimës, ndërprerjet e shkaktuara nga pandemia Covid-19 dhe lufta në Ukrainë rrezikojnë të përkeqësojnë të dy nivelet e obezitetit dhe nënpeshës, duke rritur varfërinë dhe koston e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese. Efektet e dëmshme të kësaj janë ushqimi i pamjaftueshëm në disa vende dhe familje dhe kalimi në ushqim më pak të shëndetshëm në të tjera.”

Rrjeti prej më shumë se 1500 studiuesish, në bashkëpunim me OBSH-në, analizoi matjet e gjatësisë dhe peshës nga rreth 220 milionë njerëz të moshës pesë vjeç e lart. Ata përdorën një masë të quajtur indeksi i masës trupore.

Ndërsa ata pranojnë se kjo është një masë e papërsosur e masës së yndyrës trupore dhe thonë se disa vende kishin të dhëna më të mira se të tjerat, ata argumentojnë se është më e përdorura, duke e bërë të mundur këtë analizë globale.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0