Me ligjin e ri në fuqi, kompanitë që nuk punësojnë persona me aftësi të kufizuar do të gjobiten - Business Magazine Albania

Me ligjin e ri në fuqi, kompanitë që nuk punësojnë persona me aftësi të kufizuar do të gjobiten


Të gjitha subjektet që nuk do të krijojnë kushte për punësimin e personave me aftësi të kufizuar do të gjobiten nga 10 deri në 50% të vlerës së pagës minimale.

Ky është detyrimi që do të parashikojë projektligji i ri i Inspektimit.

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, gjatë analizës së punës vjetore të Shërbimit Social Shtetëror tha se aksesi për personat me aftësi të kufizuar, në subjektet publike dhe private, sipas këtyre ndryshimeve do të jetë objekt i Inspektoratit të Punës.

“Bashkë me sigurinë, kushtet e punës, informalitetin, Inspektorët e Inspektoratit të Punës do të kenë për herë të parë detyrën funksionale të kontrollit të sipërmarrjeve për krijimin e kushteve të përshtatshme për punësimin e personave me aftësi të kufizuar.

Eshtë një vendim, i cili shkon drejtpërsëdrejti në hapësirat që kanë njerëzit e përfitimit të aftësisë së kufizuar në tregun e punës, Inspektoratit të Punës do t’i shtohet tani detyra për të gjobitur pa asnjë hezitim të gjitha ato biznese, të cilat nuk pasqyrojnë pranimin në punët e tyre të njerëzve me aftësi të kufizuar”,tha ministri Klosi.

Sipas tij janë ndërmarrë tre hapa shumë të rëndësishëm. “E para transparenca, e dyta identifikimi i saktë i rasteve të personave me aftësi të kufizuar. Po ndërtojmë një bazë të dhënash për të gjithë personat me aftësi të kufizuar. Kjo është detyrë shumë e madhe e çdo drejtorie rajonale, që të mbledhin të dhënat për aftësinë e kufizuar. Rastet që unë kam ndjekur personalisht dëshmojnë se, nëse ka shumë vullnet nga vetë drejtorët dhe stafet e tyre mund të çojnë në situata shumë herë më pozitive dhe të kemi reduktim të problematikave në territor për sa u përket kempeve.

Mendoj që ka shumë nevojë që stafet tona të trajnohen, ka shumë nevojë që të kuptohet nga stafet tona se cilat janë problematikat dhe si mund ta çojnë më përpara organizatën dhe t’i realizojnë më mirë detyrat përkatëse, cilat janë ato mekanizma që shtojnë shërbimet kundrejt qytetarit”, – tha ministri Klosi.

Burimi: gazetadita.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0