McDonald's në mungesë të stafit. I gatshëm të paguajë 21 dollarë në orë - Business Magazine Albania

McDonald’s në mungesë të stafit. I gatshëm të paguajë 21 dollarë në orë

McDonald's

Në prill të këtij viti, një degë e McDonald’s kërkoi falje për mungesën e punonjësve në ndërmarrjen e tij. Një tabelë e postuar përmes një videoje të TikTok lexonte “Ne kemi mungesa në staf. Jini të durueshëm me stafin që ju shërben. Askush nuk dëshiron të punojë më”.

Megjithatë, tani ka dalë në dritë një imazh ku një degë tjetër e restorantit të ushqimit të shpejtë ofron të paguajë 21 dollarë në orë për ata që aplikojnë për punë dhe punësohen. Gjithçka duket se tregon se kjo është pasojë e një krize për shkak të mungesës së fuqisë punëtore me të cilën po përballen industri të ndryshme në Shtetet e Bashkuara.

Rrjeti i ushqimit të shpejtë kishte paralajmëruar më parë një rritje pagash për punonjësit e saj në SHBA, me qëllim rritjen e punësimit dhe mbajtjen e punonjësve. McDonald’s është zotuar të rrisë pagat e më shumë se 36,500 punonjësve me një mesatare prej 10%.

Deri atëherë, pagat për ekipin e përgjithshëm ishin 12 dollarë dhe midis 16 dhe 18 dollarë për mbikëqyrësit, sipas informacioneve nga The Wall Street Journal.

Lexoni: Burger King hap restorantin e tij të parë 100% vegjetarian

Çfarë po ndodh?

Sipas raporteve të CNN, disa nga ligjvënësit republikanë fajësojnë mungesën e fuqisë punëtore për rritje të përfitimeve, të papunësisë në vendin e Amerikës së Veriut, ndërsa kundërshtarët e tyre propozojnë një rritje pagash.

Sipas BBC, punëtorët nuk janë të gatshëm të kthehen për disa arsye të tjera, duke përfshirë frikën e marrjes së COVID-19, një dëshirë për fleksibilitet më të madh të punës, etj.

Ndër bizneset që janë prekur nga kjo mungesë punëtorësh janë restorantet, zinxhirët e shitjes me pakicë, supermarketet, hotelet dhe industria e argëtimit.

/dailyadvent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0