Mbyllen 8 mijë portale që mundësonin lojërat online - Business Magazine Albania

Mbyllen 8 mijë portale që mundësonin lojërat online

lojërat online

Ndërsa u mbyllën lojërat e fatit vitin e kaluar, ato lulëzuan në një tjetër formë. Dyshimin e familjeve dhe shpresën e vartësve të lojërave të fatit e konfirmojnë të dhënat e Autoritetit të Komunikimieve Elektronike dhe Postare (AKEP). Loja online lulëzoi sipas të dhënave të AKEP.

Në raportin vjetor të AKEP, konfirmohet se janë me mijëra faqe online, që ofrojnë baste sportive dhe lojëra të tjera bixhozi. 8 mijë prej këtyre faqeve AKEP bën të ditur se i ka bllokuar gjatë vitit të kaluar.

Sipas raportit, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, Autoritetin e Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit dhe Autoritetin e Mediave Audiovizive si dhe me kërkesën e organeve kompetente, “është kërkuar mbyllja e aksesit për rreth  8000 domain-e, të cilat ofronin lojëra fati online në shkelje të ligjit respektiv për lojërat e fatit. 83 domain-e me anën e të cilave ofroheshin programe televizive në shkelje te ligjit respektiv për mediat audiovizive”.

Lexo: Lojrat elektronike me anë të internetit, jepen liçenca vetëm për kompanitë shqiptare

Këtu flasim gjithnjë për lojërat online, por nëse shikoni me vëmendje në lagjet tuaja, shumë prej hapësirave të dedikuara këtyre lojërave vijojnë të mbeten të hapura ndonëse pa ekranët e dikurshëm. Në shumë raste ato shërbejnë si kafene, bilardo, por klientela e tyre mbetet e njëjtë. Përmes telefonave të tyre, dhe llogarive të servirura nga këto lokale, loja vazhdon.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0