Mbyllen 8 mijë portale që mundësonin lojërat online

lojërat online

Ndërsa u mbyllën lojërat e fatit vitin e kaluar, ato lulëzuan në një tjetër formë. Dyshimin e familjeve dhe shpresën e vartësve të lojërave të fatit e konfirmojnë të dhënat e Autoritetit të Komunikimieve Elektronike dhe Postare (AKEP). Loja online lulëzoi sipas të dhënave të AKEP.

Në raportin vjetor të AKEP, konfirmohet se janë me mijëra faqe online, që ofrojnë baste sportive dhe lojëra të tjera bixhozi. 8 mijë prej këtyre faqeve AKEP bën të ditur se i ka bllokuar gjatë vitit të kaluar.

Sipas raportit, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, Autoritetin e Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit dhe Autoritetin e Mediave Audiovizive si dhe me kërkesën e organeve kompetente, “është kërkuar mbyllja e aksesit për rreth  8000 domain-e, të cilat ofronin lojëra fati online në shkelje të ligjit respektiv për lojërat e fatit. 83 domain-e me anën e të cilave ofroheshin programe televizive në shkelje te ligjit respektiv për mediat audiovizive”.

Lexo: Lojrat elektronike me anë të internetit, jepen liçenca vetëm për kompanitë shqiptare

Këtu flasim gjithnjë për lojërat online, por nëse shikoni me vëmendje në lagjet tuaja, shumë prej hapësirave të dedikuara këtyre lojërave vijojnë të mbeten të hapura ndonëse pa ekranët e dikurshëm. Në shumë raste ato shërbejnë si kafene, bilardo, por klientela e tyre mbetet e njëjtë. Përmes telefonave të tyre, dhe llogarive të servirura nga këto lokale, loja vazhdon.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale