Mbështetje për Sipërmarrjet e reja: Startup-et - Business Magazine Albania

Mbështetje për Sipërmarrjet e reja: Startup-et


Më datë 4 Tetor, Ministrja Ekonomi dhe përfaqësues të AIDAs, u takuan në MZHETTS me tetë fituesit nga fondi në “Mbështetje të Sipërmarrjeve të reja startup”

Ata ishin të rinj me plot ide, mendime dhe plane biznesi për të qenë të suksesshëm. Aty u fol për planet e mbështetjes së qeverisë shqiptare, të cilat nuk do ti mungojnë asnjëherë sipërmarrjes dhe se qeveria do të jetë në krah të tyre, në këtë rrugëtim të përbashkët për fuqizimin e ekonomisë shqiptare.

Fondi në “Mbështetje të Sipërmarrjeve të reja Startup” ka për qëllim mbështetjen e bizneseve të sapokrijuara “Startup”, nëpërmjet subvencionimit financiar të drejtpërdrejtë për këtë kategori biznesi me qëllim përmirësimin e klimës dhe kushteve operuese të tyre.

Deri në muajin Shtator 2016 janë paraqitur pranë AIDA-s 32 aplikime për Fondin Startup. Numri i kompanive përfituese që u aprovuan nga Komisioni i Aprovimit të Granteve ishte 20 kompani. Vlera totale e fondit të disbursuar nga muaji Mars deri në Shtator të vitit 2016 eshte 10.069.700 lekë.

Burimi: aida.gov.al 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0