Mbështetje për Sipërmarrjet e reja: Startup-et


Më datë 4 Tetor, Ministrja Ekonomi dhe përfaqësues të AIDAs, u takuan në MZHETTS me tetë fituesit nga fondi në “Mbështetje të Sipërmarrjeve të reja startup”

Ata ishin të rinj me plot ide, mendime dhe plane biznesi për të qenë të suksesshëm. Aty u fol për planet e mbështetjes së qeverisë shqiptare, të cilat nuk do ti mungojnë asnjëherë sipërmarrjes dhe se qeveria do të jetë në krah të tyre, në këtë rrugëtim të përbashkët për fuqizimin e ekonomisë shqiptare.

Fondi në “Mbështetje të Sipërmarrjeve të reja Startup” ka për qëllim mbështetjen e bizneseve të sapokrijuara “Startup”, nëpërmjet subvencionimit financiar të drejtpërdrejtë për këtë kategori biznesi me qëllim përmirësimin e klimës dhe kushteve operuese të tyre.

Deri në muajin Shtator 2016 janë paraqitur pranë AIDA-s 32 aplikime për Fondin Startup. Numri i kompanive përfituese që u aprovuan nga Komisioni i Aprovimit të Granteve ishte 20 kompani. Vlera totale e fondit të disbursuar nga muaji Mars deri në Shtator të vitit 2016 eshte 10.069.700 lekë.

Burimi: aida.gov.al 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale