Mbërrin në Shqipëri turbina e parë e erës - Business Magazine Albania

Mbërrin në Shqipëri turbina e parë e erës

Në Shqipëri u transportua këtë javë turbina e parë e erës. “Shkëmbi Verior”, një turbinë e dorës së dytë e bërë nga Nordex mbërriti në Portin e Durrësit në 9 Prill, importuar nga Agjencia Gjermane e Logjistikës Shqiptare. Turbina ka origjinën në Holandë dhe pritet të mbërrijnë me shumë në javët e ardhshme.

Shumë turbina janë transportuar më parë në Durrës për t’u përdorur në Kosovë, kjo është e para që do të përdoret në vend. Deri më sot, Shqipëria është një nga vendet e pakta në Evropë që nuk ka parqe me energji ere. Vendi varet nga hidrocentralet, një burim jo i qëndrueshëm, jo i gjelbër dhe jo veçanërisht prodhuese.

Fuqia e erës është sugjeruar si një mundësi e shkëlqyer për Shqipërinë që do të siguronte energji elektrike gjatë gjithë vitit dhe mbështetet nga Komisioni Evropian. Opsione të tjera të mundshme që janë më të vlefshme se hidriket përfshijnë dielloren, biomasën dhe gjeotermën.

“Transporti i mullirit me erë nga GALA është vetëm fillimi i një ndërtimi të madh të parqeve me erë në Shqipëri në vitet e ardhshme”, thotë Manfred Müller, CEO i EMS-Fehn-Group.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0