Mark Cuban në mbështetje të Dogecoin, e konsideron si kriptomonedhën më të fortë në treg - Business Magazine Albania

Mark Cuban në mbështetje të Dogecoin, e konsideron si kriptomonedhën më të fortë në treg

Dogecoin

Investitori dhe pronari i ekipit të basketbollit Dallas Mavericks, Mark Cuban komentoi se Dogecoin është kriptovaluta “më e fortë” si një mjet pagese. Gjithashtu, miliarderi postoi në llogarinë e tij në Twitter se do të ketë një promovim të mallrave të ekipit për ata që paguajnë me “doge”.

“Së shpejti do të bëhen shitje për Mavs.com me çmime speciale për ata që paguajnë me @dogecoin !!!” shkroi manjati.

Cuban tha për CNBC se doge “është një medium që mund të përdoret për blerjen e mallrave dhe shërbimeve” dhe shtoi se “është më i forti kur bëhet fjalë për ta përdorur atë si një mjet shkëmbimi”.

Për pronarin e Dallas Mavericks, Bitcoin është më shumë si ari: domethënë, diçka në të cilën investohet për të parë fitimet në planin afatgjatë.

Lexoni: Dogecoin, kriptomonedha që u krijua si shaka, vazhdon rritjen

Por kjo nuk është diçka e re, të paktën jo sipas Elon Musk

Pronari miliarder i Tesla dhe SpaceX iu përgjigj tweet në mediat amerikane me një mesazh që thoshte: “Unë e kam thënë këtë për një kohë të gjatë.”

Musk është njohur për mesazhet e tij të diskutueshme në lidhje me kriptovalutat dhe njerëzit madje kanë menduar se ai ka interesa shumë të thella për disa prej tyre pasi në varësi të komenteve të tij pozitive ose negative ato rriten ose ulen në çmim, respektivisht.

Megjithëse dogecoin u krijua si një shaka dhe krijuesit e tij kurrë nuk synuan që ai të merrej seriozisht, si Musk ashtu edhe Cuban e shohin atë si një monedhë dixhitale të dobishme.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0