Mark Cuban ka jetuar me këshillën 'më të mirë' të babait të tij - Business Magazine Albania

Mark Cuban ka jetuar me këshillën ‘më të mirë’ të babait të tij

Mark Cuban ka qenë një 20-vjeçar trokë, një sipërmarrës punëtor, pronar i një ekipi sportiv profesionist dhe një yll televiziv. Përmes gjithë kësaj, një këshillë ka qëndruar e qëndrueshme për të.

Në një intervistë të vitit 2012 me Charlie Rose, Cuban u pyet se kush ishte personi më mbresëlënës që ka takuar ndonjëherë. Pronari i Dallas Mavericks tha se ishte babai i tij i ndjerë “për shumë arsye të ndryshme”, por veçoi një rresht nga ato që babai i kishte thënë.

“Fjalia e tij më e mirë është gjithmonë: “Sot je më i ri seç do të jesh ndonjëherë, jetoje momentin si i tillë,” tha Cuban. “Pra, kjo është disi motoja ime.”

Cuban e mësoi vlerën e punës së palodhur nga babai i tij, Norton, i cili vendoste tapiceri në makina për të mbështetur familjen e tij të klasës punëtore në Pittsburgh. ndërsa nëna e tij punonte një sërë punësh të çuditshme për të ndihmuar në pagesat e faturave.

Në adoleshencën e tij, Cuban rishiti letra bejsbolli, pulla dhe monedha. “Unë kam shitur gjithmonë,” tha ai në një intervistë të vitit 2016. “Gjithmonë kisha diçka në dorë. Kjo ishte thjesht natyra ime.”

Lexoni: Këshilla nga Mark Cuban, Warren Buffett dhe ekspertë të tjerë që mund t’ju ndihmojnë t’i mbijetoni krizave

Në vitin 2019, Cuban tha në “The Dan Patrick Show” se ai ende mund ta përfytyronte qartë momentin kur i tha babait të tij se kishte fituar gjashtë shifra për herë të parë.

“Më kujtohet që i thashë babait tim se fitova 100,000 dollarë në një vit, dhe ai qau”, tha Cuban në atë kohë. “Unë nuk mendoj se ai ka fituar më shumë se 40,000 dollarë në një vit.”

Cuban dhe bashkëthemeluesit e tij të Broadcast.com do të bëheshin miliarderë në vitin 1999 kur ata shitën kompaninë e tyre te Yahoo për 5.7 miliardë dollarë në aksione.

Por për Norton, suksesi i djalit të tij nuk e pengoi atë të bënte punën e tij çdo ditë, ai vazhdoi të punonte me makina deri në të 70-at e tij. Babai i Cuban nuk e linte as të paguante faturën në restorant kur të dy hanin së bashku.

Vetëm kur Cuban bleu Dallas Mavericks në vitin 2000, ai më në fund ishte në gjendje të bindte babanë e tij, i cili vdiq në 2018, të ndalonte së punuari.

“Unë nuk mund ta bëja atë të tërhiqej,” tha Cuban në emision. Blerja e ekipit të NBA-së, megjithatë, “ishte shtysë që ai të tërhiqej dhe të zbriste në Dallas dhe të jetonte, të rrinte dhe të shkonte në lojërat e Mavs. Ishte vërtet e veçantë.”

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0