Mareveshja e arritur, CEZ heq dore nga 203 milione euro demshperblim - Business Magazine Albania

Mareveshja e arritur, CEZ heq dore nga 203 milione euro demshperblim


Ministri i Energjitikes, Damian Gjiknuri, ne nje deklarate per mediat, njoftoi se ne mbremjen e 23 qershorit, “qeveria shqiptare dhe CEZ-i arriten nje marreveshje per zgjidhjen me mirekuptim te konfliktiti mes tyre.

Zoti Gjiknuri beri te ditur se “marreveshja miqesore” mbi zgjidhjen e kontrates parashikon “transferim te menjehershem te aksioneve ne favor te shtetit shqiptar” dhe se pala çeke heq dore nga kerkimi i 203 milione eurove demshperblim.

Ministri shtoi gjithashtu se “shoqeria e re qe merr aksionet nga pala çeke merr persiper t’i paguaje 87.1 milione euro CEZ-it, qe perfaqesojne kredite e marra dhe shumat e faturuara nga CEZ-i.

Kjo marreveshje parashikon terheqjen e CEZ-it nga procesi i arbitrazhit qe sipas ministrit Gjiknuri do te kerkonte 4-6 vite kohe dhe kostot do te ishin te medha.

“Jam i bindur se kjo marreveshje permireson edhe imazhin e vendit tone”, deklaroi ministri i Energjitikes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0