Maqedonia e Veriut do të pajisë me vizë nomadët dixhitalë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut po zhvillon një program të ri vizash që synon tërheqjen e nomadëve dixhitalë globalë në vendin kandidat në BE, i pozicionuar në Evropën Juglindore.

Në eventin e zhvilluar online mbi potencialin e vendit për të tërhequr nomadët dixhitalë, organizuar nga Fondi i Maqedonisë së Veriut për Inovacion dhe Zhvillim të Teknologjisë, Fatmir Bytyqi – Zëvendës Kryeministër i ngarkuar për Çështjet Ekonomike, Koordinimin e Departamenteve Ekonomike dhe Investimet në Qeverinë e Republikës së Veriut Maqedonia deklaroi:

“Ne tashmë kemi filluar diskutimet për krijimin e një Ligji për Nomadët Dixhitalë, i cili do të jetë një risi në legjislacionin tonë dhe gjithashtu do të jetë një hap përpara drejt qëllimit të përbashkët – Republika e Maqedonisë së Veriut të bëhet një qendër serioze rajonale për zhvillimin e bizneseve “start-up”

Sipas pjesëmarrësve, të cilët përfshinin përfaqësues nga Fondi i Inovacionit dhe Zhvillimit të Teknologjisë, EP Zvicerian, Startup Maqedoni, Startup Kili dhe një nomad dixhital nga Kanada, i cili ka jetuar në ketë vend , Maqedonia e Veriut ka një potencial të madh të pozicionohet si Destinacioni kryesor në Evropë për nomadët dixhitalë.

LEXO: Tirana, në përpjekje për t’u bërë Qendra Europiane për Nomadët Digjitalë

“Maqedonia e Veriut ishte vendi i parë ballkanik jashtë Bullgarisë që unë vizitova si një nomad dixhital. Menjëherë u mrekullova dhe mendova: “Pse nuk erdha më herët?” Çdo ditë kam hasur njerëz mikpritës, kam shijuar ushqime të shijshme, të freskëta dhe gjatë gjithë kohës jam mahnitur nga bukuritë natyrore të vendit. Ekziston një potencial i madh këtu për nomadët dixhitalë si unë. ” – deklaroi Samantha Mykyte, një nomade dixhitale nga Kanadaja, e cila jetoi disa muaj në Maqedoninë e Veriut gjatë vitin 2020.

“Përmes programit Zvicerian EP – Sipërmarrësit në Rezidencë ne kemi pritur më shumë se 100 ekspertë në fusha të ndryshme të cilët kanë dalë vullnetarë për të ndarë njohuritë e tyre dhe për të bashkëpunuar me themeluesit dhe menaxherët e akseleratorëve tanë lokalë. Kjo ka krijuar një vlerë të madhe dhe ka mundësuar progres të përshpejtuar për ekosistemin tonë fillestar. Me Startup Macedonia si një shoqatë, ne mbështesim plotësisht iniciativën dixhitale për viza nomade dhe duke i lejuar ekspertët ndërkombëtarë dhe themeluesit e startup-eve të qëndrojnë më gjatë në vendin tonë dhe të krijojnë një ndikim edhe më të madh në ekonominë e re ”- Nina Nikolich, SwissEP, bashkëthemeluese e Startup Maqedoni.

Sebastian Diaz Mesa – ish CEO i Startup Chile, ndau njohuritë e tij dhe theksoi: “Vendosja e talentit në qendër, është ajo që lejon ekosistemin të rritet. Kili është shembulli më i mirë, kur 10 vjet më parë Start-Up Kili, ekosistemi sipërmarrës më i mirë në atë rajon, u krijua. Sot, Maqedonia po tregon një potencial edhe më të madh, për të sjellë diversitetin në ekosistemin e tyre lokal për të rritur sipërmarrjen dhe inovacionin, përbërësit kryesorë të ekonomive moderne “.

Drejtori i Fondit për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik, Z. Kosta Petrov deklaroi në uebinar: “Republika e Maqedonisë së Veriut ka një potencial të madh për tërheqjen e nomadëve dixhitalë dhe përfshirjen e tyre me komunitetin vendas të startupit. Unë jam veçanërisht krenar që po krijojmë kushte dhe mundësi që sipërmarrësit dhe ekspertët nga jashtë të lëvizin dhe të punojnë nga këtu, sepse këta njerëz do të sjellin përfitime të mëdha për ekonominë lokale, si dhe një shans për bashkëpunim dhe rrjetëzim me fillestarët maqedonas. ”

Maqedonia e Veriut po bashkohet me listën në rritje të destinacioneve që kërkojnë të tërheqin Nomadët Dixhitalë, të tilla si Republika Çeke, Kroacia, Estonia, Gjeorgjia, Gjermania.

DIGITAL SPOILER

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0