Malajzi, robotë për të zëvendësuar studentët gjatë ceremonisë së diplomimit

Një universitet malajzian po mendon të përdorë robotë të pajisur me uniformë diplomimi dhe tabletë, për të zëvendësuar studentët gjatë ceremonisë së diplomimit, për të shmangur çdo rrezik të kontaminimit nga koronavirusi. Por, studentët e kundërshtuan këtë ide, duke kërkuar një ceremoni të vërtetë.

Në një video demonstrative, transmetuar nga universiteti ”Sultan Zainal Abidin”, shfaqen dy robotë të veshur me uniformën karakteristike, të cilëve iu jepet një diplomë nga zyrtarët e universitetit në emër të studentëve, identiteti i të cilëve shfaqet në tablet.

Profesori i asociuar, Engku Fadzli Hasan Syed Abdullah, i cili kryeson ekipin e robotëve, sqaroi se kjo do t’i lejonte studentët të merrnin pjesë në distancë në këto ceremoni diplomimi. “Ne do të shfaqnim fytyrën e studentit në kokën e robotit përmes një aplikacioni video-konference”, i tha AFP-së akademiku nga universiteti në shtetin verilindor të Terengganu.

Sidoqoftë, studentët nuk e kanë aprovuar ketë ide dhe kërkuan që universiteti të shtyjë ceremonitë e planifikuara fillimisht për tetor dhe nëntor. “Unë jam i gatshëm të pres një, dy, tre ose më shumë vite, por ju lutem më lini ta shijoj,” shkroi Nurhazwani Sa’aid në faqen e institucionit në Facebook. Engku Fadzli megjithatë tha se kjo është thjesht një ide dhe se universiteti do të bënte çmos për të zhvilluar ceremoninë e diplomimit.

Malajzia ka pasur një shpërthim relativisht të moderuar të virusit, me afro 8,000 njerëz të infektuar dhe 115 vdekje.

TECXHPLORE

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale