Makina fluturuese në 2024? Ky CEO thotë se është komercialisht e mundur - Business Magazine Albania

Makina fluturuese në 2024? Ky CEO thotë se është komercialisht e mundur

Makinat fluturuese mund të jenë komercialisht të disponueshme në 2024, por rregulloret për menaxhimin e formës së re të trafikut ajror do të jenë një shqetësim, sipas shefit ekzekutiv të një kompanie teknologjike.

Hugh Martin i Lacuna Technologies, i cili ndihmon qytetet të krijojnë politika transporti, tha se ka një ndryshim midis kohës kur makinat mund të fluturojnë dhe kur ato do të jenë të sigurta dhe të besueshme për të qarkulluar në qiell.

“Në varësi me kë flisni, mendoj se 2024 mund të jetë periudha kohore,” tha ai të martën për CNBC.

Një numër i kompanive të automobilave kanë zhvilluar automjete ajrore. Ato përfshijnë prodhuesin kinez të makinave elektrike Xpeng dhe Fiat Chrysler.

Disa njerëz do të jenë në gjendje të përballojnë vetura fluturuese, por ka shumë të ngjarë që ata ende të udhëtojnë në rrugë me automjete elektrike ose automjete vetë-drejtuese, vuri në dukje ai.

Lexoni: Makina fluturuese dhe autobusët pa shofer janë e ardhmja e transportit urban

Automjetet që nuk duhet të ngrihen nga toka mund të jenë më të sigurta dhe janë në gjendje të transportojnë më shumë njerëz, tha ai.

“Aty ku unë mendoj se kanë një aplikim, është bartja e ngarkesave dhe paketave,” tha Martin. “Unë mendoj se kjo do të jetë një punë shumë e madhe.”

Rregulloret

Qytetet po shqetësohen gjithnjë e më shumë se si të menaxhojnë trafikun për makinat fluturuese në të ardhmen. Rregullat mund të përfshijnë ku automjetet do të lejohen të ngrihen, të ulen ose të udhëtojnë, nëse mund të fluturojnë në çdo kohë ose vetëm gjatë orëve të caktuara, dhe sa larg makinat duhet të jenë nga njëra-tjetra.

“Do të duhet shumë kohë për t’u kuptuar,” tha ai.

Në SHBA, ai tha se Administrata Federale e Aviacionit dhe NASA po punojnë me ofruesit e dronëve dhe taksive ajrore për të shqyrtuar se si do të duket trafiku ajror në të ardhmen.

“Në vend që të keni një aeroport për qytetin kryesor, ju … tani keni mijëra aeroporte të shpërndarë nëpër qytete,” shtoi ai.

/cbnc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0