Lux Montagnier, Shkencëtari Fitues i Çmimit Nobel, pohon se koronavirusi ka origjinën në laborator

Lux Montagnier, shkencëtari fitues i çmimit Nobel, pohon se koronavirusi ka origjinën në laborator


Shkencëtari francez, fitues i çmimit Nobel, Luc Montagnier ka ndezur një polemikë të freskët, duke pohuar se virusi SARS-CoV-2 erdhi nga një laborator, dhe është rezultat i një përpjekje për të prodhuar një vaksinë kundër virusit të AIDS-it.

Lexo: Franca, Evropa shqyrtojnë përdorimin e aplikacioneve të debatueshme të gjurmimit

Në një intervistë dhënë në kanalin Francez CNews dhe gjatë një podcasti nga Pourquoi Docteur, profesori Montagnier i cili bashkë-zbuloi HIV-in (Human Imunodeficiency Virus) pretendoi praninë e elementeve të HIV-it në gjenomin e koronavirusit dhe madje edhe elementet e “mikrobit të malaries” janë shumë të dyshuar, sipas një raporti në Asia Times.

“Laboratori i qytetit Wuhan është specializuar në këto koronaviruse që nga fillimi i viteve 2000. Ata kanë ekspertizë në këtë fushë”, u citua të thoshte ai. Teoria se virusi Covid-19 e ka origjinën në laborator, po sillet për një kohë të gjatë.

Presidenti amerikan Donald Trump javën e kaluar, e pranoi raportin se koronavirusi novel mund të ketë rrjedhur aksidentalisht nga një praktikant, që punon në Institutin Wuhan të Virologjisë në Kinë.

Në një raport ekskluziv, bazuar në burime të paemëruar tregon se megjithëse virusi është lloj që shfaqet natyrshëm tek lakuriqët dhe jo një bioarmë ishte duke u studiuar në laboratorin Wuhan

Transmetimi fillestar i virusit ishte nga njëri tek tjetri, tha kanali i lajmeve, duke shtuar se “pacienti zero” punonte në laborator. Punonjësi i laboratorit u infektua aksidentalisht përpara përhapjes së sëmundjes, midis njerëzve të thjeshtë jashtë laboratorit, në qytetin Wuhan.

Profesor Montagnier iu dha Çmimi Nobel në Mjekësi në vitin 2008, për identifikimin e virusit të SIDA-s, me profesorin e kolegut të tij Françoise Barre-Sinoussi. Pretendimi i tij i freskët për koronavirus, megjithatë, mori kritika nga shkencëtarët, përfshirë edhe kolegët e tij.

“Në rast se nuk e dini. Dr Montagnier ka patur një rënie në karrierën e tij jashtëzakonisht të shpejt në vitet e fundit. Nga mbrojtja e pabazë e homeopatis (mjeksisë popullore) e deri në të qenit një antivaksinues. Çfarëdo që ai të thotë, thjesht mos e besoni,” tweeted Juan Carlos Gabaldon.

Lexo: Zoom arrin 300 milionë përdorues në ditë, duke u rritur 50% nga fillimi i Prillit

Sipas një postimi të fundit në Washington Post, dy vjet më parë, zyrtarët e ambasadës amerikane në Kinë ngritën shqetësime në lidhje me biosigurinë e pamjaftueshme në Institutin e Virologjisë Wuhan të qeverisë kineze, ku studiohen viruset vdekjeprurëse dhe sëmundjet infektive.

Megjithëse instituti, i vendosur mjaft afër tregut të Wuhan, është laboratori i parë i Kinës për biosigurinë IV, Departamenti i Shtetit Amerikan kishte paralajmëruar në vitin 2018 për “mungesë serioze të teknikëve dhe hetuesve të trajnuar siç duhet, të nevojshëm, për të operuar me siguri këtë laborator, me përmbajtje të lartë”.

Sherohu

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0