“Lojtarët e fortë”, lista e politikanëve që fshehën miliarda në Panama - Business Magazine Albania

“Lojtarët e fortë”, lista e politikanëve që fshehën miliarda në Panama


Lista e publikuar në skandalin e fshehjes se parave përfshin kryeministrin e Islandës dhe Pakistanit, presidentin e Ukrainës dhe mbretin e Arabisë, presidentin rus Vladimir Putin dhe fëmijët e presidentit të Azerbajxhanit.

Mësohet se në listë janë edhe 33 kompani që Shtetet e Bashkuara i kanë në listën e zezë si të përfshira në biznes me lordët e drogës në Meksikë, me organizata terroriste si Hezbollah apo me Korenë e Veriut.

Në dokumente del emri i familjes së liderit kinez Xi Jinping, që së fundmi betohet për një fushatë kundër korrupsionit. Janë zbuluar marrëveshje të presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko që është vetëshpallur një reformator në vendin e tronditur nga skandalet korruptive.

Nuk mungojnë as emrat perëndimorë në skedat e Mossack Fonsecka, përcjell lapsi.al.

Mes rreshtave është edhe emri i Ian Kamerun, babait të kryeministrit anglez, David Kameron, një lider në kërkesat për reformën e parajsave fiskale.

“Lojtarët e fortë” është quajtur lista me drejtuesit e disa prej shteteve më të fuqishëm në botë që pastronin para në Panama.

Maurisio Makri
Presidenti i Argjentinës

Bidzina Ivanishvili
Ish kryeministri i Gjeorgjisë, në vitet 2012-2013

Sigmundur Davíð Gunnlaugsson
Kryeministri i Islandës

Ajad Allaui
Zv/ president i Irakut në vitet 2014-2015

Ali Abu al-Ragheb
Kryeministër i Jordanisë dhe Ministër i Mbrojtjes (2000-2003)

Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani
Kryeministër i Katarit (2007-2013)

Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani
Ish emir i Shtetit të Katarit (1995–2013)

Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud
Mbret i Arabisë (2015-deri sot); Princ i Kurorës (2012-2015)

Ahmad Ali al-Mirghani
President i Sudanit (1986-1989)

Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan
President i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe emir i Abu Dhabi (2000-deri tani)

Pavlo Lazarenko
Ish kryeministër i Ukrainës, i dënuar me burg

Petro Poroshenko
President i Ukrainës (2014-deri tani); Ministër i Ekonomisë, Zhvillimit dhe Tregtisë (2012)

Ilham Aliyev
President i Azerbajxhanit (2003-deri tani)
Të afërm të tij në dokumenta: Bashkëshortja e Aljevit, fëmijët dhe motra

Li Xiaolin
Fëmija e dytë dhe vajza e vetme e ish kryeministrit kinez, Li Peng

Arkady and Boris Rotenberg
Vëllezërit bilionerë që patën fatin të jenë shokët e fëmijërisë së Vladimir Putin

Sergey Roldugin
Në vitet 70 ishte i afërt “si një vëlla” me Vladimir Putin

Vëllezërit Rami and Hafez Makhlouf
Kanë bërë miliona duke shfrytëzuar lidhjet familjare me kushëririn e tyre, presidentin e Sirisë, Bashar Al-Assad

Ian Cameron
Ka vdekur në vitin 2010, është babai i kryeministrit anglez, David Cameron

Alaa Mubarak
Djali më i madh i ish presidentit të Egjiptit, Hysni Mobarak

Mounir Majidi
Ish sekretari i Mbretit Muhamed të Markout në vitet 2000

Tre fëmijët e kryeministrit të Pakistanit, Nawaz Sharif, Mariam, Hasan and Hyseni

Xhon Addo Kufuor
Djali i madh i ish presidentit të Ganës, Xhon Agiekum Kufuor, (2001- 2009)

Mohd Nazifuddin bin Mohd Najib
I biri kryeministrit të Malajzsë, Najib Abdul Razak

Daniel Muñoz
Sekretari dhe njeri i afërt me ish presidentin argjentinas, Néstor Kirchner

Juan Armando Hinojosa
Biznesmeni i preferuar i presidentit meksikan Enrike Peña Nieto, ka një biznes me vlerë rreth 750 milion dollarë

Pilar de Borbón
Motra më e madhe e mbretit të Spanjës Huan Carlos

Clive Khulubuse Zuma
Nip i presidentit të Afrikës së Jugut, Jacob Zuma

Mamadie Touré
E veja e Lansana Conté, ish diktatori, president i Guinesё

 

/Telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0