Linda Shomo: Pandemia COVID19 nuk duhet të sjellë një pandemi ekonomike - Business Magazine Albania

Linda Shomo: Pandemia COVID19 nuk duhet të sjellë një pandemi ekonomike


BusinessMag do të sjellë këto ditë opinione të sipërmarrësve. Si kanë reaguar ata ndaj situatës, nëse e kanë mbyllur aktivitetin apo po punojnë remote dhe cilat janë parashikimet dhe pritshmëritë e tyre nga qeveria. Më poshtë gjeni opinionin  e znj. Linda Shomo, themeluese dhe drejtuese e EasyPay. Ajo sot është në sfidën e saj të menaxhimit të stafit dhe funksionimit të rrjetit të pagesave online, duke punuar nga shtëpia.

Probabiliteti që ekonomia globale dhe vendase të shkojnë në recesion sa vjen e rriten teksa pandemia botërore, Coronavirus, vazhdon të përhapet.

Deri disa muaj më parë, askujt nuk i shkonte ndërmend që diccka e tillë mund të ndodhte. Realiteti ku ndodhemi është thuajse distopik – aeroporte bosh, biznese të mbyllura dhe spitale që mbushen. Sa më shumë që të zgjasë pandemia, aq më i lartë është rreziku që situata aktuale të transformohet në një krizë financiare të ngjashme me atë të vitit 2008 apo edhe më keq.

Megjithëse të gjithë kemi mirëpritur strategjinë dhe masat e rrepta të qeverisë për parandalimin e përhapjes së Covid19, ndërkohë të gjitha bizneset shqiptare tashmë e dinë që po kalojnë dhe do vazhdojnë të kalojnë momente shumë të vështira në muajt në vazhdim dhe pritje nga qeveria për masa mbrojtëse dhe lehtësuese. Sektorët më të prekur nga kriza janë sigurisht turizmi, transporti dhe tregtia.

Disa nga masat që kanë marrë qeveritë e vendeve të tjera dhe qe do ishte mirë të merreshin edhe nga qeveria apo Banka e Shqipërise do të ishin:

  • Blerja e bondeve shtetërore që të rritet likuiditeti në treg
  • Ulja e metejshme e normave të interesit
  • Të incentivohet sa më shumë kredidhënia duke alokuar buxhete shtesë sa më të mëdha, kjo e koordinuar me suportin e institucioneve ndërkombetare.
  • Oraret shumë të kufizuara të punës që janë vendosur aktualisht, të mund të suportohen nga qeveria me pagesa të pjesshme për punonjësit e biznesit, për orët që nuk punohet.
  • Të alokohen shuma të mëdha nga qeveria apo nga institucionet ndërkombëtare, që të shërbejnë si garanci për kreditë e marra nga biznesi në të ardhmen.
  • Mbulimi i kontributeve të sigurimit të punonjësve që tashmë nuk punojnë në bizneset shqiptare, sidomos vëmendje e veccantë t’u kushtohet SME-ve, që përbëjnë dhe shumicën e bizneseve në Shqipëri.
  • Të ngrijnë pagesat e taksave të të huave për një periudhë të caktuar, gjë e cila u pasqyrua më së miri në vendimin e fundit që mori qeveria shqiptare dhe BSH në lidhje me shtyrjen e afatit të pagimit të kësteve të kredisë për biznese dhe individë. Urojmë që ky vendim të zbatohet sicc duhet nga bankat e nivelit të dytë apo institucionet e kredidhënies.

Duke ndjekur shembullin e vendeve të tjera europiane, qeveria dhe banka qendrore duhet të marrin masa për të mos lejuar frenimin e ekonomisë në kushtet e forta të mbrojtjes nga

COVID19. Pandemia COVID19 nuk duhet të sjellë një pandemi ekonomike.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0