"LikSad e-Bike" fiton Betapitch Tirana 2019. Biçikletat elektrike do të vijnë së shpejti edhe në Tiranë - Business Magazine Albania

“LikSad e-Bike” fiton Betapitch Tirana 2019. Biçikletat elektrike do të vijnë së shpejti edhe në Tiranë


A keni menduar ndonjëherë të lini makinat dhe autobuzët dhe të lëvizni me biçikletë elektrike për të shkuar në punë apo në shkollë në trafikun e rënduar të Tiranës? Po sikur t’ju themi që së shpejti do të keni mundësinë të merrni me qera biçikleta elektrike nga “LikSad e-Bike”.

LikSad e-Bike është aktiviteti i themeluar nga 21 vjeçari, Sadi Lika, i cili ofron me qera biçikleta elektrike, ekologjike, shoqëruar me guidë turistike dixhitale.

Sadi Lika është dizenjuesi i biçikletave elektrike, ku më pas ato prodhohen në Kinë. Momentalisht aktivitetin e tij e ushtron në Durrës, ku i jep biçikletat me qera për turistët, si dhe këta të fundit mund t’i marrin ato për ture në vende të ndryshme. Së shpejti ai do të zgjerojë aktivitetin e tij edhe në Tiranë.

Gjithçka nisi kur ai përdori vetë një biçikletë elektrike dhe vendosi që këtë mundësi t’ua jepte dhe të tjerëve me aktivitetin e tij.

Me një grant të marrë nga IDEA në Korrik të këtij viti ai nisi sipërmarrjen e tij, ku tashmë ka dy të punësuar të tjerë, që rrinë në dyqan dhe që merren me riparimin e biçikletave.

Në vizionin e tij të së ardhmes janë makinat elektrike “Pas 5 vitesh duam të kalojmë tek makinat elektrike,” thotë Sadi.

“Ajo është e pajisur me bateri dhe motorr elektrik për ta bërë pedalimin më te lehtë dhe argëtues. Energjia që harxhon kur pedalon biçikletën elektrike është e barabartë me energjinë e harxhuar kur ecën,” thekson një nga anët pozitive të biçikletave Sadi. Në planet e tij gjithashtu është edhe kthimi i biçikletave normale në elektrike.

“Jam i pari dhe i vetmi në Shqipëri që ka biçikleta elektrike,” shton ai.

Ai së fundi ka fituar edhe kompeticionin Betapitch Tirana 2019, ku do të konkurojë në konkursin ndërkombëtar në Berlin, më 6 dhjetor me sipërmarrës nga e gjithë bota për shumën e 5000 euro / udhëtim në Silicon Valley, takim me investitorë, vizibilitet ndërkombëtar, e shumë mundësi të tjera.

Lexoni: BetaPitch Tirana shpall fituesin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0