“LikSad e-Bike” fiton Betapitch Tirana 2019. Biçikletat elektrike do të vijnë së shpejti edhe në Tiranë


A keni menduar ndonjëherë të lini makinat dhe autobuzët dhe të lëvizni me biçikletë elektrike për të shkuar në punë apo në shkollë në trafikun e rënduar të Tiranës? Po sikur t’ju themi që së shpejti do të keni mundësinë të merrni me qera biçikleta elektrike nga “LikSad e-Bike”.

LikSad e-Bike është aktiviteti i themeluar nga 21 vjeçari, Sadi Lika, i cili ofron me qera biçikleta elektrike, ekologjike, shoqëruar me guidë turistike dixhitale.

Sadi Lika është dizenjuesi i biçikletave elektrike, ku më pas ato prodhohen në Kinë. Momentalisht aktivitetin e tij e ushtron në Durrës, ku i jep biçikletat me qera për turistët, si dhe këta të fundit mund t’i marrin ato për ture në vende të ndryshme. Së shpejti ai do të zgjerojë aktivitetin e tij edhe në Tiranë.

Gjithçka nisi kur ai përdori vetë një biçikletë elektrike dhe vendosi që këtë mundësi t’ua jepte dhe të tjerëve me aktivitetin e tij.

Me një grant të marrë nga IDEA në Korrik të këtij viti ai nisi sipërmarrjen e tij, ku tashmë ka dy të punësuar të tjerë, që rrinë në dyqan dhe që merren me riparimin e biçikletave.

Në vizionin e tij të së ardhmes janë makinat elektrike “Pas 5 vitesh duam të kalojmë tek makinat elektrike,” thotë Sadi.

“Ajo është e pajisur me bateri dhe motorr elektrik për ta bërë pedalimin më te lehtë dhe argëtues. Energjia që harxhon kur pedalon biçikletën elektrike është e barabartë me energjinë e harxhuar kur ecën,” thekson një nga anët pozitive të biçikletave Sadi. Në planet e tij gjithashtu është edhe kthimi i biçikletave normale në elektrike.

“Jam i pari dhe i vetmi në Shqipëri që ka biçikleta elektrike,” shton ai.

Ai së fundi ka fituar edhe kompeticionin Betapitch Tirana 2019, ku do të konkurojë në konkursin ndërkombëtar në Berlin, më 6 dhjetor me sipërmarrës nga e gjithë bota për shumën e 5000 euro / udhëtim në Silicon Valley, takim me investitorë, vizibilitet ndërkombëtar, e shumë mundësi të tjera.

Lexoni: BetaPitch Tirana shpall fituesin

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale