BetaPitch Tirana shpall fituesin


BetaPitch Tirana, eventi i cili ju dedikohet sipërmarrësve të rinj, startup-ve të cilët janë të fokusuar në fushën e teknologjisë, mbylli me sukses rrugëtimin e tij edhe këtë vit. Instituti Adriapol dhe Universiteti Marin Barleti në bashkëpunim me BetaHouse në Berlin, ishin ata të cilët bënë të mundur organizimin e këtij aktiviteti në Tiranë për të katërtin vit.

Idetë pjesëmarrëse ishin jo pak të njohura për publikun, pasi shpesh janë pjesë të startup-ve të ndryshme që mbahen në Tiranë. Këtë vit fituese u shpall ideja “Like Sad E-bike”, ide e cila konsiston me dhënien me qera të biçikletave elektrike. Krijuesi i këtij startup, Sadi Lika do të përfaqësojë Shqipërinë në konkursin e madh BETA Pitch që do të mbahet në Berlin.

Juria ishte e përbërë nga figura të njohura si: Viven Duong, Kushtrim Shala, Arbër Çepani, Albana Pelinku dhe Suzana Guxholli. Aplikuan 14 startup-e dhe vetëm 12 prej tyre arritën të jenë konkurentë.

Lexo: Vjen për të katërtin vit radhazi BETAPITCH Tirana 2019

 “Qëllimi është që ne të bëjmë një network, t’ju mundësojmë startup-ve ndërkombëtarizim dhe të bashkëpunojnë me tregjet e jashtme. Përveç anës monetare, fakti që shkojnë në një vend si Berlini është mirë për këdo. Atje kanë mundësi të takojnë ëngjëj biznesi dhe partnerë për idetë e tyre”. 

Të gjithë konkurentët janë mentoruar për dy ditë me radhë, nga një juri diverse dhe nga sipërmarrës të rinj të suksesshëm. Një falenderim organizatorët kanë për të gjithë ekosistemet që mbështesin gjithmonë startup-e të reja në vend.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale