Lexim apo video-lojëra. Këshilla e nxënëses për bashkëmoshatarët dhe mësuesit


Nga Moa Malaj

(Nxënëse në klasën e gjashtë, shkolla “Kosova” me një nga esetë e saj më të vlerësuara).

Fëmijët sot në botë, përditë e më tepër kanë filluar të shkëputen nga libri. Leximi i librave sa vjen e po zbehet. Ata e kalojnë kohën e lirë në internet dhe përpara televizorit. Ne dhe të gjithë të tjerët duhet të kujdesemi më shumë për leximin.

Video-lojërat, televizioni dhe rrjetet sociale janë hajdutët më të tmerrshëm. Ata pa kuptuar na vjedhin kohën tonë të shtrenjtë. Ato më shumë na sjellin probleme se sa na edukojnë. Nga këto të fundit marrim informacion të bollshëm, por të pa dobishëm. Interneti është burimi i çdo përgjigje por këto përgjigje vihen gjithmonë në pikëpyetje pasi të gjithë kanë të drejtë të shkruajnë dhe të komentojnë.

Libri është një mik që nuk të lë kurrë në baltë. Televizori t’i jep të gjitha gati dhe nuk të lejon të zhvillosh imagjinatën, ndërsa libri të fton të udhëtosh dhe të eksplorosh bashkë me të ëndrrat e tua më të bukura. Ai është një mik i mrekullueshëm dhe i pazëvendësueshëm. Televizori, dëmton memorjen dhe nxit dembelizmin. Ai nuk të përcjell emocionet që të dhuron leximi i librit.. Ndërsa nga libri mësojmë gjithmonë faktet dhe të vërtetën.

Fëmijët duhet të bisedojnë më shumë me njëri-tjetrin në lidhje me librin, në mënyrë që t’u shtohet dëshira për të lexuar. Mësuesit duhet t i nxitin fëmijët të lexojnë sa më shumë libra nëse duan të bëhen dikush në jetë. Prindërit duhet tu blejnë herë pas here libra fëmijëve. Nxënësit duhet të jenë shembulli më i mirë i leximit të librave dhe jo të bëjnë të kundërtën. Fëmijët duhet ta konsiderojnë librin si një univers më vete dhe nuk duhet të lexojnë sa për të kaluar radhën. Asnjëherë nuk duhet ti neglizhojmë librat. Brenda vetes çdo libër fsheh një thesar të çmuar.

Nëse do të jesh i ditur lexo dhe mos e humb kohën kot. Libri të edukon. Ai të mëson ç’janë ndjenjat. Libri të hap dritare dhe horizonte të reja. Ai nuk të mëson kurrë gjëra të gabuara. Një njeri i ditur ka thënë: “Ka krime më të rënda se djegia e librave, një ndër ato është të mos i lexosh”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale