Leonardo Di Caprio: Mos ndërtoni HEC-in e Kalivaçit, ruani Vjosën

Aktori i mirënjohur Leonardo Di Caprio  ka ngritur sërish zërin në lidhje me masakrën që po tentohet të bëhet në lumin e Vjosës, me projektin e ndërtimit të një hidrocentrali.

Ai ka publikuar një fotografi të lumit Vjosa në profilin e tij në Instagram duke i thënë ndjekësve se ka lajme premtuese nga Shqipëria. Në foto lexohet “Vjosa, jo diga”, dhe Di Caprio i bëri thirrje kryeministrit të Bosnje Hercegovinës për të mbrojtur lumenjtë nga hidrocentralet. Di Caprio përmend kryeministrin Edi Rama duke thënë se me 25 Shtator njoftoi refuzimin e digës Kalivac duke treguar që Vjosa do të bëhet park kombëtar.

Vjosa njihet gjerësisht si një nga lumenjtë më të bukur jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Europë. Siç shkruan edhe aktori, qeveria e ka refuzuar më 25 shtator ndërtimin e HEC-it, kjo edhe falë protestave të banorëve. Në vend të tij do të ndërtohet një Park Kombëtar, i cili do të shërbejë për ruajtjen e vlerave dhe Biodiversitetit.

Postimi i Leonardo Di Caprio:

Ndërsa ne presim që Kryeministri Federal dhe qeveria e tij në Bosnjë dhe Hercegovinë të ndërmarrin hapa ligjore për të mbrojtur lumenjtë e Zemrës Blu të vendit nga shkatërrimi i mëtejshëm nga hidrocentralet e vogla, ka lajme shumë premtuese që vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës mund të shpëtohet nga zhvillimi i hidrocentraleve. Në 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama njoftoi se projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar. Parku Kombëtar i Lumit të Vjosa do të bëhej vendi më i madh i Evropës për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra apo edhe mijëra specie si ngjala e Evropës në rrezik global dhe flutura Vjosa e zbuluar së fundmi. Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të bëhet një model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër. Në pritje të më shumë lajmeve të mira në lidhje me veprimet konkrete për mbrojtjen e përhershme dhe të plotë të lumenjve në Bosnjë dhe Hercegovinë, Shqipëri dhe pjesën tjetër të rajonit të Ballkanit që përbëjnë ‘Zemrën Blu’.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale