Leksione jete si pronar biznesi/ Çfarë ndodhi pas humbjes së motivimit, heqjes dorë nga kontrolli dhe mësimi i një zakoni kyç - Business Magazine Albania

Leksione jete si pronar biznesi/ Çfarë ndodhi pas humbjes së motivimit, heqjes dorë nga kontrolli dhe mësimi i një zakoni kyç

Paramendimi është qesharak dhe kujtesa nuk është gjithmonë e besueshme (thjesht shikoni të dhënat nga dëshmitë e dëshmitarëve okularë). Por një gjë që e di me siguri është se kur mendoj nga këndvështrimi i sotëm i 13 viteve si pronar biznesi në pesë vitet e para, mund të them me vendosmëri se po jetoja në një gjendje lodhjeje dhe stresi të vazhdueshëm që furnizohej nga adrenalina.

Por nuk e kuptova.

Mendova se ishte e barabartë me drejtimin tim dhe të vetmit pronarë biznesesh që njihja në atë kohë ishin kampionë të plotë të asaj mënyre jetese, duke bërë sexhde në altarin e kulturës “fli kur të vdesësh”.

Unë godita një mur të madh pas dy përvetësimeve, një klient i madh u largua (dhe bashkë me të 70 për qind e të ardhurave tona), dhe një ditë ngrita sytë dhe kuptova se të gjitha arsyet që u futa në këtë sport nuk ishin askund.

Në krye të asaj liste arsyesh ishin liria dhe fleksibiliteti. Dhe ndërsa nuk e prisja të gjithë brenda natës, gjithashtu nuk doja të punoja më shumë se një punë me kohë të plotë, duke lënë pas dore shëndetin tim, marrëdhëniet dhe gjithçka që thashë se vlerësoja, në fund të fundit për të fituar më pak para,se në punën time të mëparshme.

Pra, çfarë bëra? Fillova të drejtoja mikro-eksperimente për të testuar hipotezat se çfarë do të ishte e mundur për mua dhe biznesin tim nëse do të filloja të çliroja stresin dhe kontrollin tim. Ndonëse nuk do të kisha bërë krenar asnjë shkencëtar të vetëm, eksperimenti im solli gjetje të shpejta: Asgjë nuk u shkatërrua kur lirova kontrollin tim, u largova më shpesh ose nuk thirra menjëherë një klient.

Në fakt ndodhi e kundërta. Ndërsa fillova të ringjallesha dhe të lulëzoja, kështu bëri edhe biznesi im. Dhe fillova të mësoj se sa të lidhura pazgjidhshmërisht janë vërtet të dyja.

Mora gjithashtu mjete që më ndihmuan të qëndroja në tokë përmes zbaticave dhe rrjedhave natyrore të jetës dhe biznesit. Mjeti që bëri ndikimin më të madh ishte gjetja e një stili meditimi që funksionoi për mua. Kur e bëra, isha në gjendje të jem disi në trupin tim dhe jashtë tij në të njëjtën kohë, në gjendje të marr një perspektivë në kohë reale për reagimet dhe vendimmarrjen time.

Vetja më falënderon ende.

Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0