Lehtësohen kriteret për fermerët që mund t'u rimbursohet nafta - Business Magazine Albania

Lehtësohen kriteret për fermerët që mund t’u rimbursohet nafta

fermerët

Në mënyrë që mund të fitojnë fermerët e duhur nga skema e mbështetjes së naftës, Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka zhvilluar një mekanizëm. Instrumenti përfshin edhe fermerët që nuk mund të vërtetojnë se kanë marrë tokë bujqësore me qira, për të përfituar nga skema e naftës pa taksa. Në një takim me qytetarë, ministrja Ekonomi tha njëkoëhësisht se afati është zgjatur deri në datën 30 Mars. Kjo u bë për shkak të mbi 6200 aplikimeve të reja për t’u pajisur me NIPT.

Ekonomi ftoi fermerët të aplikojnë për t’u pajisur me kartën e fermerit, ndërsa theksoi se qeveria synon rritjen e mbështetjes buxhetore për këtë skemë në vitet e ardhshëm.

Aplikimet për skemën e mbështetjes me naftë pa taksa kanë nisur më 15 janar të këtij viti. Deri në fund të muajit shkurt, sipas të dhënave të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, deri në fund të shkurtit në portalin e-albania ishin regjistruar 15 120 fermerë.

Lexo: AgroTimeAl, aplikacioni për agroturizmin shqiptar

Sipas të dhënave zyrtare, në vendin tonë janë rreth 350 mijë familje fermere.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0