Lançohet Qendra Digjitale për Zhvillim për Ballkanin Perëndimor - Business Magazine Albania

Lançohet Qendra Digjitale për Zhvillim për Ballkanin Perëndimor

Lançohet Qendra Digjitale për Zhvillim për Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Evropian dhe Shtetet Anëtare të tij kanë nisur Qendrën Digjitale për Zhvillim (D4D) për vendet fqinje të BE-së për të rritur angazhimin e tyre rajonal në fushën digjitale. Objektivi i qendrës D4D në vendet fqinje të BE-së do të jetë rritja e ndikimit të përpjekjeve të BE-së dhe shteteve të saj anëtare për të promovuar një transformim digjital me në qendër njeriun, i nxitur nga nevojat e njerëzve, të drejtat themelore dhe sfidat ndërsektoriale për të mbyllur ndarja digjitale midis BE-së dhe partnerëve të saj.

Qendra D4D do të shërbejë si një platformë strategjike për partnerët tanë rajonalë për t’u angazhuar në mënyrë aktive me Bashkimin Evropian dhe Shtetet Anëtare të tij, për të diskutuar prioritetet e përbashkëta në fushën dixhitale dhe për të identifikuar mundësi konkrete për të avancuar bashkëpunimin.

Lexo edhe:BE arrin marrëveshjen historike për përdorimin e inteligjencës artificiale

Njoftimi u bë në Samitin e 6-të Digjital të Ballkanit Perëndimor të mbajtur në Sarajevë midis 4 dhe 5 tetor 2023. Ngjarja mblodhi partnerët kryesorë rajonalë, si Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) dhe qeveritë kombëtare për të ndërtuar një vizion të përbashkët për një fuqi digjitale Ballkani Perëndimor. Komisioneri Evropian për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Olivér Várhelyi, tha: “Ne po intensifikojmë angazhimin tonë në digjital dhe po rrisim investimet në fushat prioritare. Prandaj, ne po lançojmë një degë të re të Qendrës Digjitale për Zhvillim (D4D) për vendet fqinje të BE-së për të forcuar bashkëpunimin dhe për të koordinuar angazhimin midis BE-së, shteteve të saj anëtare dhe rajoneve tona partnere.”

Nisur në dhjetor 2020 nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe disa krerë shtetesh, D4D Hub tashmë ka aktivitete në Fqinjët Lindore, Afrikë Sub-Sahariane, Azi-Paqësor dhe Amerikën Latine dhe Karaibe. Në vitet e kaluara, D4D Hub është bërë një nga instrumentet kryesore për rritjen e bashkëpunimit me shumë palë, lehtësimin e ndarjes së njohurive dhe inkubimin e iniciativave, investimeve dhe inovacioneve të përbashkëta në fushën digjitale. Në iniciativën e tij inauguruese, D4D Hub priti një ngjarje anësore të dedikuar në Samitin Dixhital të Ballkanit Perëndimor, duke sjellë së bashku përfaqësues nga Komisioni Evropian dhe anëtarët e D4D Hub me homologët e tyre nga rajoni i Ballkanit Perëndimor. Në takim u diskutua për prioritetet dhe perspektivat e degës së re.

Gjithashtu, diskutime të ngjashme do të zhvillohen në dialogë të ndryshëm rajonalë në të ardhmen.

EC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0