Ky website i ri është Facebook-u i shkencëtarëve - Business Magazine Albania

Ky website i ri është Facebook-u i shkencëtarëve


ResearchGate, kërkimi i së vërtetës është në qendër të gjithçkaje që ky rrjet social bën. Ajo është quajtur një platformë “Facebook-style” për shkencëtarët pasi është një vend ku ata mund të vijnë për të ndarë dhe për të diskutuar studimet që ata janë duke bërë dhe mund të lidhen me ekspertë të tjerë në fushën e tyre.

Njoftimi që u bë ditën e Martë tregoi se website-i ka patur një rritje në vlerë në 52.6 milionë $ duke përjetuar një rritje mjaft të shëndetshme, raporton New York Times.

Mbi 12 milionë njerëz tani përdorin ResearchGate, e cila përmban punën e studiuesve, duke përfshirë 56 nobelistë.

Përveç ndarjes dhe diskutimit të studimeve akademike, njerëzit që përdorin ResearchGate mund të përfitojnë të njëjtat gjëra që rrjetet e mediave sociale zakonisht i japin përdoruesve të tyre si psh. lidhjet sociale me individë apo ekspozimin publik të mendimeve dhe ideve apo në këtë rast të hulumtimeve.

Këto ditë, hulumtuesit ngarkojnë rreth 2.5 milionë dokumente në faqen e internetit çdo muaj – kjo është e njëjta sasi e hulumtimit që është ngarkuar në faqen e internetit në mes të viteve 2008 dhe 2012.

Kjo rritje e madhe duket që do të vijë së bashku me një tendencë në komunitetin shkencor për të përqafuar rrjetin e gjerë të internetit në përpjekjet për të ndarë dhe për të diskutuar hulumtime të ndryshme.

Burimi: mashable.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0