Kush është Terence Tao, njeriu që ka mundur Ajnshtanjin për koeficient inteligjence? - Business Magazine Albania

Kush është Terence Tao, njeriu që ka mundur Ajnshtanjin për koeficient inteligjence?

Ai ka një koeficient inteligjence (IQ) 230. Albert Ajnshtajni, vlerësohet ta ketë pasur 160.

Matematicieni Terence Tao, që për të gjithë njihet si Terry, 46 vjeç, profesor në UCLA, e paraqet veten si një turist i zakonshëm në një interviste që i është shkëputur gjatë qëndrimit në Itali.

Në moshën 2 vjeç ai filloi të lexojë në mënyrë të pavarur, 5 vjeç mësonte fëmijët e tjerë, 7 vjeç ndiqte kurrikulën e  shkollës së mesme ndërsa në moshën 9 vjeçare ndiqte kurset për matematikë të avancuar

Ju etiketojnë si njeriu më inteligjent në botë: çfarë mendoni?

Përkufizimet absolute janë të rrezikshme dhe unë jam thjesht një matematikan që kënaqet me punën e tij. Në botën tonë ne nuk bëjmë krahasime të tilla, nuk ka arsye

Galileo Galilei ka thënë: “Natyra është si një libër dhe matematika është alfabeti i saj”

Frazë e bukur. Matematika është gjuha me të cilën ju zbërtheni një mendim në përbërësit qendrorë. Një garë eventuale jashtëtokësore nuk do të komunikonte me fjalë, por me numra dhe matrika

A është e vërtetë që ju e mërzisnit gjyshen duke zhgarravitur numra në dritare me sapun të lëngshëm kur ishit i vogël?

“Unë atëherë isha 2-3 vjeç, më kanë pëlqyer gjithmonë numrat: më pëlqejnë lojërat në të cilat nëse bën një gjë fiton dhe nëse bën një tjetër humbet. Kjo është vetëm matematikë: një përgjigje është e drejtë dhe një e gabuar.

A bëni ju një jetë normale apo të veçantë nga të tjerët?

Normale: puna, gruaja dhe dy fëmijë që duhet të kujdesem. Hobi? Unë jam një tifoz i lojërave kompjuterike, edhe pse këto kohë i kam lënë mënjanë

A ka diçka që nuk mund ta bëni ose nuk mund ta kuptoni?

“Fizika është e vështirë… Nuk di gjithashtu të këndoj apo të recitoj; madje e kam të vështirë të lexoj një fjalim që është përgatitur paraprakisht për mua

John Garnett nga UCLA pretendon se ju jeni si Mozart

Unë e njoh Mozartin falë filmit “Amadeus”: Unë nuk identifikohem me të, por krahasimi është kurioz dhe muzika e tij është e shkëlqyeshme

Çfarë eksploroni me kërkimin tuaj?

Lidhjet midis fushave të matematikës: përpjekja për të unifikuar aspektet është një konstante e kësaj disipline.

Pse e urrejnë matematikën shumë studentë?

Sepse ata e shohin atë si diçka magjike. Dhe nëse nuk ndiqni gjuhën e tij, diçka e keqe ju ndodh. Ne duhet të ndryshojmë qasjen tonë, të provojmë, të eksperimentojmë: matematika nuk duhet të kihet frikë.

Sipas Paul Dirac, nëse Zoti do të ekzistonte ai do të ishte një matematikan…

(Qesh) Është e mahnitshme se sa e thjeshtë është natyra përderisa nuk ndryshon bazat e saj: nëse e ndryshoni, ajo bëhet e ndërlikuar

Por a besoni në Zot?

Unë mendoj se dikur kishte një entitet krijues, por më vonë ai nuk u bë pjesë aktive në evolucion.

Keni marrë ndonjëherë notë të keqe në shkollë?

Po. Kam mbetur në ndonjë provim. Njëra ishte fizika: gjithçka ishte në rregull për pjesën e matematikës, pastaj më pyetën për nocionet historike dhe unë nuk i kisha studiuar ato sepse sipas mendimit tim ata nuk kishin asnjë lidhje me të

Australian kur linde, prindër kinezë, tanimë një qytetar amerikan. A ju ka ndihmuar kjo përzierje në karrierën tuaj?

Unë jam arsimuar me stilin perëndimor, shikoj TV amerikan, nuk më pëlqen ushqimi kinez edhe pse kam miq kinezë. Nga cili shtet ndihem? Në matematikë nuk ka rëndësi se nga vjen

Dy plus dy … është gjithmonë katër?

Nëse nuk ka truke, unë them po

Corriere

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0