Kujdes nga ky virus i ri në Facebook Messenger


 

Shumë përdorues të Facebook tani marrin mesazhe spam nga miqtë e tyre. Këto përmbajnë lidhje, nëpërmjet të cilave shpërndahet softueri me qëllim të keq.

Shumë përdorues aktualisht po marrin një mesazh nga miqtë. Këto zakonisht specifikohen si shortlink nga Bit.ly ose t.cn. Në varësi të vendndodhjes, ju pastaj e përcilleni në faqe të ndryshme.

Metoda e sulmit është e paqartë.

Për shembull, përdoruesit e Firefox-it në Windows dhe MacOS janë ridrejtuar në një skedar instalimi për një Flash Player, ndërsa përdoruesit e Chrome janë të nxitur për të instaluar një shtojcë “fjalor”.

kujdes-nga-ky-virus-ri-ne-facebook-messenger-businessmag

Softueri, megjithatë, vepron si mbrojtëa dhe gjithmonë tregon reklama të dyshimta. Përveç kësaj, është e qartë se përdoruesi është në gjendje ta bëjë këtë. Sidoqoftë, është e paqartë se si sulmuesit dërgojnë mesazhet me anë të lajmëtarit (Messenger).

Kushdo që merr një mesazh të tillë duhet ta raportojë incidentin në Facebook dhe ta informojë viktimën për këtë.

/TheHackerNews

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale