Kujdes nga ky virus i ri në Facebook Messenger

Kujdes nga ky virus i ri në Facebook Messenger


 

Shumë përdorues të Facebook tani marrin mesazhe spam nga miqtë e tyre. Këto përmbajnë lidhje, nëpërmjet të cilave shpërndahet softueri me qëllim të keq.

Shumë përdorues aktualisht po marrin një mesazh nga miqtë. Këto zakonisht specifikohen si shortlink nga Bit.ly ose t.cn. Në varësi të vendndodhjes, ju pastaj e përcilleni në faqe të ndryshme.

Metoda e sulmit është e paqartë.

Për shembull, përdoruesit e Firefox-it në Windows dhe MacOS janë ridrejtuar në një skedar instalimi për një Flash Player, ndërsa përdoruesit e Chrome janë të nxitur për të instaluar një shtojcë “fjalor”.

kujdes-nga-ky-virus-ri-ne-facebook-messenger-businessmag

Softueri, megjithatë, vepron si mbrojtëa dhe gjithmonë tregon reklama të dyshimta. Përveç kësaj, është e qartë se përdoruesi është në gjendje ta bëjë këtë. Sidoqoftë, është e paqartë se si sulmuesit dërgojnë mesazhet me anë të lajmëtarit (Messenger).

Kushdo që merr një mesazh të tillë duhet ta raportojë incidentin në Facebook dhe ta informojë viktimën për këtë.

/TheHackerNews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0