“Kthesa e Madhe” libri i Sheki Useinit që ju nxit të jetoni jetën në maksimum - Business Magazine Albania

“Kthesa e Madhe” libri i Sheki Useinit që ju nxit të jetoni jetën në maksimum

Kthesa e Madhe

Tek thëniet e prindërve ka mesazhe të forta. Vëmendja ndaj tyre dhe vëmendja ndaj zhvillimeve të jetës janë një pasuri e çmuar, jo vetëm për ju, por edhe për njerëzit që ju rrethojnë. Sheki Useini këtë pasuri e ka shprehur në një libër për ta shpërndarë atë sa më shumë, në kohë e në hapësirë.

Në Shtator, libri “Kthesa e Madhe” mblodhi në mjediset e Hotel Plaza shumë miq të Shekit dhe dashamirës të jetës aktive dhe pozitive.

Një libër i lindur, jo aq si dëshirë sa si një nevojë e brendshme e autorit për të ndihmuar të gjithë ata njerëz që duan ta jetojnë jetën e tyre në maksimum dhe të marrin më të mirën e mundshme nga çfarë jeta ofron. 

Ashtu siç thotë edhe vetë libri “Kthesa e madhe” dhe nëntitulli “Arti i të jetuarit në maksimum”, sipas Shekit, ky lloj arti mund të mësohet. (të jetuarit të jetës në plotësi të saj”.

Kjo nis nga vetja dhe objektivi i mjeshtrit të meditimit është që në fund të jetës, çdonjëri nga ne të mund të thotë “Sa e Bukur ishte Jeta”. Sipas Shekit, kjo korrespondon me faktin se jeta është mrekulli, sepse jetë krijon vetëm Perëndia. Për të mos mbetur vetëm të fjalët, ajo duhet jetuar.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0