Kryetari i Rezervës Federale, Powell: “Të ndalojmë kriptot. E ardhmja është dollari dixhital” - Business Magazine Albania

Kryetari i Rezervës Federale, Powell: “Të ndalojmë kriptot. E ardhmja është dollari dixhital”

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, nënvizoi katër cilësi që duhet të ketë një monedhë hipotetike dixhitale në SHBA, ndërsa shtoi se nuk është marrë asnjë vendim përfundimtar nëse do të vazhdohet me krijimin e një të tillë.

Powell tha se një monedhë dixhitale e bankës qendrore do të duhej të siguronte privatësinë e përdoruesit; identiteti do të duhet të jetë “i verifikueshëm” ngjashëm me mënyrën se si llogaritë bankare të SHBA janë të identifikueshme për të parandaluar pastrimin e parave; do të duhej të “ndërmjetësohej” ose të përqafohej gjerësisht nga sistemi aktual bankar; dhe të shërbejnë si një mjet pagese i pranuar gjerësisht.

Powell i bëri komentet të mërkurën gjatë një paneli virtual në Samitin e Inovacionit të Bankës për Vendbanimet Ndërkombëtare.

Lexo edhe: 6% e të gjithë bitcoins në qarkullim janë në duart e 10 investitorëve

Kryetari i Fed paralajmëroi se asetet kripto “janë përdorur për të lehtësuar aktivitetin e paligjshëm” dhe kjo duhet të parandalohet. Ai tha se disa prej tyre paraqesin gjithashtu shqetësime për stabilitetin financiar.

Bankierët qendrorë të SHBA po kryejnë kërkime dhe eksperimente me monedhat dixhitale, megjithëse Powell nuk rekomandoi një dollar dixhital, duke thënë se një lëvizje e tillë do të kishte nevojë për më shumë kontribut nga ligjvënësit dhe palët e interesuara amerikane.

Zyrtarët e Fed aktualisht po mbledhin reagime mbi një letër të bardhë mbi temën që ata publikuan në janar, e cila diskutonte rreziqet dhe përfitimet e një monedhe dixhitale të bankës qendrore pa e miratuar një të tillë.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0