6% e të gjithë bitcoins në qarkullim janë në duart e 10 investitorëve - Business Magazine Albania

6% e të gjithë bitcoins në qarkullim janë në duart e 10 investitorëve

10 investitorë zotërojnë gati 6% të Bitcoin-ve në qarkullim (BTC). Ky konkluzion ka dalë nga prezantimi i të dhënave më të fundit të tradeplatforms.com të shpërndarjes së kriptomonedhave gjatë muajit të kaluar. Formulari tregonte se 10-të persona mbanin 5.59% të të gjithë bitcoin-eve më 20 mars 2022.

“Kjo statistikë është e rëndësishme për çdo investitor të bitcoins,” tha Edith Reads e tradeplatforms.com. Ajo shtoi, “Është e rëndësishme të dihet se kush ka ndikim brenda ekosistemit të bitcoins dhe në çfarë mase. Kjo për shkak se investitorët me zotërime të konsiderueshme mund të ndikojnë në çmimet e bitcoins.”

Në momentin e publikimit të shkrimit, qarkullonin 18.988 milion bitcoins. Prandaj, duke marrë parasysh të dhënat e tradingplatforms.com, 10 investitorët ruajtën mbi 1 milion bitcoins. Ky  zotërim funksionon në afërsisht 41 miliardë dollarë duke përdorur kursin aktual të këmbimit BTC/USD.

“Balenat” e bitcoins ndikojnë në çmimin e tyre

Analistët mendojnë se vlera e bitcoin do të bjerë ndjeshëm nëse investitorët kryesorë fillojnë t’i shesin monedhat e tyre. Por nëse ruajnë aktivin, kjo rrit stabilitetin e kësaj kriptomonedhe, duke siguruar kështu rritjen afatgjatë të saj.

Edith e ka theksuar shumë edhe këtë. Për të, balenat e bitcoins fitojnë më shumë duke i ruajtur ato se sa duke i asgjesuar. Ajo sugjeron se premtimi i fitimeve të ardhshme të çmimeve e bën të favorshme ruajtjen e kriptos më gjatë.

Lexo edhe: Bitcoin rritet me 9% teksa presidenti Biden shpall urdhërin ekzekuiv për kriptomonedhat

Lista e të pasurve me bitcoin

Të dhënat e disponueshme tregojnë se adresa e portofolit 34xp4vRoCGJym3xR7yCVPFHoCNxv4Twseo mban më shumë BTC. Portofoli mbante 252,597 bitcoin në kohën e publikimit të shkrimit, pra rreth 1.2% të të gjithë BTC në qarkullim.

Katër adresa të tjera kanë ruajtur 116K deri në 168K bitcoins. Këto përbëjnë midis 0.56% dhe 0.80% të furnizimit të kriptos. Pjesa tjetër përmban gjithçka nga fraksionet më të vogla të kriptomonedhës deri në 94,643 BTC.

Historinë e plotë dhe statistikat mund ti gjeni këtu: 6% e të gjithë BTC në qarkullim janë në duart e 10 investitorëve

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0