Kryeministri Rama: Borxhi i lartë publik nuk përbën rrezik - Business Magazine Albania

Kryeministri Rama: Borxhi i lartë publik nuk përbën rrezik

Kryeminostri Rama

Në konferencën për shtyp lidhur me zhvillimet ekonomike, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e financave Anila Denaj pasqyruar ecurinë i didsa prej treguesve më të rëndësishëm të ekonomisë.

Lidhur me shqetësimet për nivelin e lartë të borxhit, kryeminstri u përgjigj se problem nuk është niveli i borxhit, por aftësia për ta shlyer.

Rama tha se, “Nuk është borxhi problemi, por kapaciteti për ta financuar dhe kapacitetet tona janë më të larta se asnjëherë tjetër. Mund të ketë pasur borxh më të ulët se kaq dhe nuk ka pasur kapacitet financimi dhe ka rrezikuar kolapsin e vendit. Në vitin 2013 Shqipëria rrezikonte të shkonte në kolaps dhe në kontaktin e parë që kemi pasur me FMN, Shqipëria nuk kishte më të paguante rrogat dhe pensionet, ashtu siç ishin dhe gjëja e parë që na është kërkuar ishte ti ulnim ato”.

Lexo: Fiskalizimi, synohet rritja e të ardhurave në buxhet

Në këtë prag zgjedhjes, kur qeverisja dhe opozita prezantohen me sisteme të ndryshme taksash, kryeministri theksoi se, qeveria socialiste ka ulur taksat ndjeshëm dhe biznesi i vogël është një nga përfituesit më të mëdhenj të këtyre masave.

Sipas tij, zerimi i taksës për biznesin e vogël është një gur i rëndësishëm kilometrik në rrugën tonë drejt të ardhmes dhe përbën një nga pikat më domethënëse të ndryshmit të madh në qasje, në veprim dhe në rezultat me palën tjetër që sot ripredikon taksën e sheshtë, duke kërcënuar më të dobëtit me rikthimin në kohën kur 100% e bizneseve paguanin tatim-fitimi 10% dhe TVSH, ndërsa sot 91% e bizneseve paguajnë 0 tatim-fitimi dhe 0 TVSH.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0