Kriza e inflacionit! Google njofton punonjësit se rrogat nuk do të rriten - Business Magazine Albania

Kriza e inflacionit! Google njofton punonjësit se rrogat nuk do të rriten

Google

Kompania mëmë e Google, Alphabet raportoi fitime rekord për pesë tremujorë radhazi (18.9 miliardë dollarë) dhe rekord të ardhurash në dy tremujorët e fundit (65.1 miliardë dollarë). Por, një drejtues i kompanisë u tha punonjësve se Google nuk do t’i rriste automatikisht pagat e tyre për të llogaritur inflacionin. Sipas CNBC, zëvendës-presidenti i Google, Frank Wagner u tha punonjësve në një takim të përbashkët të kompanisë më 7 dhjetor se Google nuk “ka plan të bëjë asnjë lloj rregullimi” kur u pyet për normën e inflacionit në SHBA.

Wagner la të kuptohet se buxhetet e kompensimit të kompanisë “pasqyronin” koston më të lartë të punës që vjen me çmimet e rritura, sipas CNBC. Megjithatë, ai tha se kompania do të bënte më mirë të rriste pagën bazuar në performancë sesa të bënte një rritje në të gjithë bordin.

Ndërsa shpërblimi i punonjësve me performancë më të lartë bën sens, mund të përfundojë gjithashtu në përforcimin e renditjes së njerëzve, të shqetësohesh më pak për paratë do të thotë që mund të përqëndrohesh më shumë në punën tënde e madje dhe të përballosh pushimet. Kjo qëndron veçanërisht e vërtetë pasi Google pret që 80% e punonjësve të saj të kalojnë të paktën pak kohë në zyrat e saj të vendosura në qytete me kosto më të larta se mesatarja e jetesës si Austin, New York ose San Francisko.

Google tha për CNBC se paga bazë është vetëm një pjesë e kompensimit të punonjësve të saj, e cila përfshin gjithashtu bonuse dhe aksione. CNBC thotë se kompania përsëriti gjithashtu komentet e Wagner për rritjen e pagave të lidhura me performancën.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0