Kriptomonedha Bitcoin, Arben Malaj: Duhet pasur kujdes, më shumë një bast se investim real - Business Magazine Albania

Kriptomonedha Bitcoin, Arben Malaj: Duhet pasur kujdes, më shumë një bast se investim real

Kriptomonedha Bitcoin

Ish-ministri i financave, Arben Malaj, në një intervistë për Euronews Albania tha se investimi në kriptomonedhën Bitcoin duhet të bëhet me kujdes.

Ai përmendi si precedent firmat piramidalë ndërkohë që solli në vëmendje dhe qëndrimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar apo të Bankës Qendrore Europiane dhe të shumë ekspertëve që pohojnë se investimi në Bitcoin pavarësisht trendit të rritje të monedhës digjitale duhet bërë me kujdes.

“Ajo nuk është një monedhë e lëshuar nga ndonjë Bankë Qendrore dhe ka pas ndonjë siguri tjetër. Ajo më shumë i ngjan një basti sesa një investimi real,” – u shpreh ish-ministri.

Ndërkaq për ekonominë shqiptare, Malaj tha se nuk ka ndonjë rrezik. Ai tha se të pasur shqiptar nuk do të bënin “investime kaq euforike”, ndërkohë që theksoi se si precedent duhen marrë firmat piramidale.

Ndërkaq, gazetarja Loneta Progni, pyeti ish-ministrin se sa të realizueshme janë programet ekonomike të partive politike, duke marrë parasysh se jemi 9 ditë para zgjedhjeve.

“E rëndësishme është që me votë të lirë të shkëputet influenca e parasë kriminale dhe e influencave oligarkike në ekonominë dhe politikën shqiptare. Nëse këto dy risqe potenciale, shqiptarët do t’i reduktojnë me votë në zgjedhjet që do të bëjnë për deputetët e tyre të ardhshëm dhe për qeverinë e ardhshme, patjetër që do të kemi një pikënisje më të mirë,” – u shpreh Arben Malaj.

Euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0