Krijimi i imazheve seksualisht eksplicite "deepfake" do të bëhet tashmë një vepër penale - Business Magazine Albania

Krijimi i imazheve seksualisht eksplicite “deepfake” do të bëhet tashmë një vepër penale

imazh

Krijimi i imazheve seksualisht eksplicite “deepfake” do të bëhet një vepër penale në Angli dhe Uells sipas një ligji të ri, ka miratuar qeveria së fundmi. Sipas legjislacionit, kushdo që bën imazhe të qarta të një të rrituri pa pëlqimin e tyre do të përballet me një dosje penale dhe një gjobë të pakufizuar.

Ministria e Drejtësisë është shprehur se ai do të zbatohet pavarësisht nëse krijuesi i një imazhi synon ta ndajë atë. Dhe nëse imazhi më pas shpërndahet më gjerësisht, ata mund të përballen me burg. “Deepfake” është një imazh ose video që është ndryshuar në mënyrë dixhitale me ndihmën e Inteligjencës Artificiale (AI) për të zëvendësuar fytyrën e një personi me fytyrën e një tjetri.

Vitet e fundit është parë përdorimi në rritje i teknologjisë për të shtuar fytyrat e të famshmëve apo figurave publike, më shpesh femrat, në filmat pornografikë. Prezantuesja e Channel 4 News, Cathy Newman, e cila zbuloi imazhin e saj të përdorur si pjesë e një videoje të rreme, ka reaguar duke pohuar se ishte tepër invazive. Zonja Newman zbuloi se ajo ishte viktimë si pjesë e një hetimi të Channel 4 për “deepfakes”.

“Ishte shkelje… ishte njësoj si une, por jo unë,” tha ajo, duke shpjeguar se videoja shfaqte fytyrën e saj, por jo flokët.

Zonja Newman ka pohuar se gjetja e autorëve është e vështirë, duke shtuar: “Ky është një problem mbarëbotëror, kështu që ne mund të nxjerrim ligje në këtë juridiksion, mund të mos ketë ndikim mbi këdo që ka krijuar videon time ose miliona video të tjera që janë atje”.

Sipas Aktit të Sigurisë në internet, i cili u miratua vitin e kaluar, shpërndarja e “deepfakes” u bë e paligjshme.

“Ligji i ri do ta konsiderojë shkelje për këdo që do të krijojë një falsifikim të qartë seksual, edhe nëse nuk ka ndërmend ta ndajë atë, por thjesht duan të shkaktojnë alarm, poshtërim ose shqetësim për viktimën”, është shprehur Ministria e Drejtësisë.

Clare McGlynn, profesoreshë juridike në Universitetin e Durhamit, e specializuar në rregullimin ligjor të pornografisë dhe abuzimit në internet, tha se legjislacioni ka disa kufizime.

“Do të kriminalizojë vetëm kur mund të provoni se një person ka krijuar imazhin me qëllimin për të shkaktuar shqetësim dhe kjo mund të krijojë boshllëqe në ligj.”

Ai do të zbatohet për imazhet e të rriturve, sepse ligji tashmë e mbulon këtë sjellje kur imazhi është i një fëmije.

Ministrja për Viktimat dhe Mbrojtjen Laura Farris tha se ligji i ri do të dërgonte një mesazh të qartë kristal se bërja e këtij materiali është imorale, shpesh mizogjene dhe një krim.

“Krijimi i imazheve seksuale të falsifikuara është i neveritshëm dhe plotësisht i papranueshëm, pavarësisht nëse imazhi është i përbashkët. Është një shembull tjetër i mënyrave në të cilat disa njerëz kërkojnë të degradojnë dhe çnjerëzojnë të tjerët, veçanërisht gratë”, tha ajo.

bbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0