Kosto e të punuarit remote në Bali, Indonezi - Business Magazine Albania

Kosto e të punuarit remote në Bali, Indonezi

Google mund të jetë duke i thirrur njerëzit përsëri në zyrë, por shumë kompani të tjera, për të mos përmendur sipërmarrësit, janë ende të përkushtuar në punën në distancë.

Por jeta nuk është një fotografi në Instagram, paralajmëroi një nomad digjital që foli me CNBC Global Traveller për të jetuarit dhe punuarit jashtë vendit.

Pas më shumë se një dekade jete si një nomad digjital në vende të tilla si Tailanda, Kolumbia dhe Afrika, Agoro arriti në Bali në Dhjetor të vitit 2020. Ai zgjodhi ishullin Indonezian për një arsye: njerëzit që jetojnë atje.

Lexo: Si mundet një sipërmarrës të mbajë ekipin të bashkuar dhe bashkëpunues në kohë krize

“Njerëzit që jetojnë në Bali janë disa nga shpirtrat më miqësorë dhe të qetë që kam takuar ndonjëherë”,- tha Agoro i lindur në Londër për CNBC. “Për më tepër, kostoja e jetesës këtu është rreth një e katërta e asaj që po paguaja në Miami për një mënyrë jetese të ngjashme.”

Agoro zotëron një kompani të dokumenteve të udhëtimit të quajtur Passport Heavy dhe punon me katër anëtarë të ekipit të tij nga një vilë e madhe, me një staf të përbërë nga një kuzhinier, trajner personal, rojet e shtëpisë dhe menaxheri i vilës.

“Ne i kemi të gjithë këta njerëz në shërbim në mënyrë që të mund të punojmë me të vërtetë në mënyrë efikase dhe të mos na duhet të largohemi”,- tha ai.

Agoro dha dy shembuj të shpenzimeve mujore që punonjësit në distancë mund të presin:

  • Buxheti ose stili i jetesës i vetëm: 

Apartament i bukur – 500 dollarë

Skuter – 70 dollarë

Benzinë – 10 dollarë

Ushqimi jashtë – 300 dollarë

Anëtarësia në palestër – 40 dollarë

Argëtim – 200 dollarë

Masazhe javore – 7 dollarë

Lexo: Apple kthehet në krye: iPhone është telefoni inteligjent më i shitur globalisht në Q4 2020

  • Stili i jetesës luksoze

Vila – 1000 dollarë

Motor – 170 dollarë

Benzinë – 20 dollarë

Ushqimi jashtë – 600 – 700 dollarë

Anëtarësim në palestër luksoze me klasa – 150 dollarë

Argëtim – 1000 dollarë

Masazh javor – 30 dollarë

Megjithëse Bali është ende i mbyllur për turistët ndërkombëtarë dhe i mungon një program zyrtar për punonjësit në distancë, ka një komunitet të nomadëve digjitalë, disa vijnë përmes vizave të investimeve ose me ftesë të qeverisë, tregoi Agoro. Të tjerët po gjejnë mënyra përmes rregullave të imigracionit, siç raportohet nga gazeta digjitale Singapore Sot.

Transporti nuk është ideal (“nuk ka Amazon Prime”) dhe mund të jetë i kushtueshëm, tha Agoro, i cili pagoi 85 dollarë për të marrë një kartë krediti zëvendësuese nga Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, ai e pëlqen stilin e jetesës së ekuilibruar dhe natyrën e Balit.

Lexo: Ku jetojnë njerëzit më të pasur?

“Ju nuk mund ta bëni dallimin midis dikujt që ka 10 milion dollarrë dhe dikujt që ka 482 dollarë në llogarinë e tij bankare”,- tha ai.

Ai i paralajmëroi njerëzit që të mos joshen nga postimet e Instagram-it, duke thënë se punonjësit janë në një laptop, duke punuar po aq shumë sa njerëzit në të gjithë botën.

Agoro fillimisht planifikoi të qëndronte një vit, por ndoshta do të përfundojë duke qëndruar dy, shprehu ai.

“Unë jam si shumica e njerëzve që vijnë në Bali”,- tha Agoro. “Unë do të qëndroj këtu për aq kohë sa të mundem sepse po jetoj pjesën më të mirë të jetës sime.”

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0