Kosovë, pritet vendimi për datën e zgjedhjeve

Kosove

Vjosa Osmani, Presidentja e Kosovës në detyrë, pritet të ftojë sot partitë politike për të vendosur datën e zgjedhjeve të parakohshme. Gjykata Kushtetuese vendosi se qeveria e kryesuar nga Avdulla Hoti është iligjitime që në zgjedhje.

Data e zgjedhjeve pritet që të shpallet pas konsultimit dhe jo më larg se 40 ditë.

Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, votimi i qeverisë së Kosovës është shpallur i pavlefshëm.

Sipas Gjykatës Kushtetuese, “vendimi i 3 qershorit nga Kuvendi i Kosovës lidhur me zgjedhjen e  qeverisë nuk është në pajtueshmëri me Kushtetutën, sepse qeveria nuk ka marrë shumicën e votave të  gjithë deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Marrë parasysh se qeveria nuk është zgjedhur sipas Kushtetutës, atëhere presidenti i Republikës së Kosovës shpall zgjedhjet, të cilat duhet të mbahen jo më vonë se 40 ditë nga dita e shpalljes së tyre”.

Me vendimin e datës së zgjedhjeve, parashikohet shpërbërja e Kuvendit të Kosovës.

Pavleshmëria e votimit të qeverisë u kërkua nga opozita, Vetvendosja. Megjithatë, deri në zgjedhjen e qeverisë së re, në detyrë mbetet qeveria aktuale.

Lexo: Një mbyllje tjetër do të përmbyste ekonominë e Kosovës

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale