Kosova dhe Shqipëria, platformë të përbashkët turistike për sezonin veror

Kosova dhe Shqipëria, platformë të përbashkët turistike për sezonin veror

Kosova

Nga 1 korriku, Kosova dhe Shqipëria do të kenë një platformë të përbashkët turistike. Pritet që gjatë këtij sezoni turistik të ketë edhe ulje çmimesh. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë i Kosovës dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit i Republikës së Shqipërisë, janë takuar sot në Prishtinë.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka pritur në një takim ministrin e Turizmit dhe Mjedisit të Republikës së Shqipërisë, Blendi Klosin, së bashku me kryetarin e bashkisë së Shëngjinit dhe Vlorës.

Krasniqi tha se me ministrin e Turizmit të Shqipërisë diskutuan për fillimin e sezonit turistik në korrik dhe njoftoi për një platformë të përbashkët turistike.

“Sot ndihem jashtëzakonisht i nderuar për vizitën e institucioneve nga Shqipëria. Diskutuam lidhur me turizmin e dyja shteteve mundësitë e bashkëpunimit në të ardhmen. Ramë dakord në fillim të korrikut të bëjmë hapjen e sezonit të verës”.

Ai ka deklaruar se në muajin nëntor do të bëhet hapja e sezonit dimëror në Kosovë. “Në fund të nëntorit, të bëjmë hapjen e sezonit dimëror në Kosovë, u pajtuam në një platformë të përbashkët të të dyja vendeve”, tha Krasniqi.

Lexoni: Fondacioni Vodafone prezanton edhe në Shqipëri DreamLab, aplikacioni në mbështetje të kërkimit shkencor mbi Covid-19

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit së Shqipërisë, Blendi Klosi, tha se me këtë platformë të përbashkët duan të dalin me një ofertë jo vetëm për shqiptarët e të dyja vendeve, por edhe për turistët nga vendet e tjera.

“Si një promotor i jashtëzakonshëm i ekonomisë së shqiptarisë, deti shqiptar është i të gjithë shqiptarëve, alpet janë të përbashkëta e si të tilla, do të jenë në një platformë të përbashkët. Diskutuam për një platformë të përbashkët turistike, një ofertë për vendet e tjera, e sidomos për vendet e largëta”.

Ministri Klosi tha se të dyja vendet e dëshmuan se sistemi shëndetësor mund ta luftojë koronavirusin, dhe me këtë garantoi për siguri shëndetësore.

“Me dy bashkitë do të donim të ftonim të gjithë qytetarët të vazhdojnë të jenë turistët më të mirë që Shqipëria ka, në Shqipëri dëshmuam ashtu si në Kosovë se sistemet shëndetësore ia dolën dhe mund të garantojmë një siguri shëndetësore, por që rekomandimet do të zbatohen në rigorozitet”, tha Klosi.

Klosi premtoi që në Shqipëri do të ketë ulje çmimesh gjatë kësaj sezonit turistik. “Nuk ka shans të ketë rritje çmimesh, do të kemi ulje çmimesh”, tha ai.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0