Korea e Jugut do të fikë kompjuterat për punonjësit më të palodhur


Korea e Jugut po e merr shumë seriozisht uljen e orëve të punës në vend.

Më herët këtë muaj, ajo aprovoi uljen e orëve të punës nga 68 në 52 dhe po punon shumë për vënien në praktikë të kësaj. Duke filluar që nga fundi i marsit, qeveria do të aplikojë “iniciativën e fikjes”. Kjo ka të bëjë me fikjen e kompjuterave dhe shmangien e të punuarit më shumë nga orari. E gjithë kjo do të aplikohet në 3 faza:

1. Kompjuterat do të fiken në orën 20:00 të ditës së premte.

2. Në të premten e 2-të dhe të 4-t të muajit, kompjuterat do të fiken në orën 19:30.

3. Muaji Maj, do t’i gjejë punonjësit me kompjuterat e fikur në orën 19:00 të premteve.

Korea e Jugut, “vuan” nga punonjësit e qeverisë, të cilët punojnë jashtë orarit në një sasi prej rreth 1000 orësh në vit. Qeveria shpreson se kjo iniciativë, do t’i bëjë ata të dalin nga puna më shpejt.

Lexoni: Puna jashtë orarit sjell vdekjen e një punonjësi në Japoni

Japonia, ishulli me të cilin Kora e Jugut është fqinj, vuan nga një “sëmundje kronike” e të punuarit jashtë orarit. Ajo gjithashtu, po mendon që të shkurtojë orët e punës. Vitin që shkoi, pasi një grua vrau veten nga “mbi-puna”, qeveria prezantoi “Premium Fridays”. Kjo i jepte mundësinë punonjësve të largoheshin më herët nga puna të premten e fundit të muajit. Por, shifrat e qeverisë tregojnë se rezultatet kanë qënë minimale. Vetëm 11% e punonjësve e kanë “përqafuar” këtë.

Ndërkohë, Korea e Jugut, do të presë edhe pak deri sa të marrë rezultatet e saj.

burimi: World Economic Forum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale