Korea e Jugut do të fikë kompjuterat për punonjësit më të palodhur

Korea e Jugut do të fikë kompjuterat për punonjësit më të palodhur


Korea e Jugut po e merr shumë seriozisht uljen e orëve të punës në vend.

Më herët këtë muaj, ajo aprovoi uljen e orëve të punës nga 68 në 52 dhe po punon shumë për vënien në praktikë të kësaj. Duke filluar që nga fundi i marsit, qeveria do të aplikojë “iniciativën e fikjes”. Kjo ka të bëjë me fikjen e kompjuterave dhe shmangien e të punuarit më shumë nga orari. E gjithë kjo do të aplikohet në 3 faza:

1. Kompjuterat do të fiken në orën 20:00 të ditës së premte.

2. Në të premten e 2-të dhe të 4-t të muajit, kompjuterat do të fiken në orën 19:30.

3. Muaji Maj, do t’i gjejë punonjësit me kompjuterat e fikur në orën 19:00 të premteve.

Korea e Jugut, “vuan” nga punonjësit e qeverisë, të cilët punojnë jashtë orarit në një sasi prej rreth 1000 orësh në vit. Qeveria shpreson se kjo iniciativë, do t’i bëjë ata të dalin nga puna më shpejt.

Lexoni: Puna jashtë orarit sjell vdekjen e një punonjësi në Japoni

Japonia, ishulli me të cilin Kora e Jugut është fqinj, vuan nga një “sëmundje kronike” e të punuarit jashtë orarit. Ajo gjithashtu, po mendon që të shkurtojë orët e punës. Vitin që shkoi, pasi një grua vrau veten nga “mbi-puna”, qeveria prezantoi “Premium Fridays”. Kjo i jepte mundësinë punonjësve të largoheshin më herët nga puna të premten e fundit të muajit. Por, shifrat e qeverisë tregojnë se rezultatet kanë qënë minimale. Vetëm 11% e punonjësve e kanë “përqafuar” këtë.

Ndërkohë, Korea e Jugut, do të presë edhe pak deri sa të marrë rezultatet e saj.

burimi: World Economic Forum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0