Korabi, destinacioni që nuk duhet humbur


Për fatin tonë të mirë, jetojmë në një vend me resurse të pasura natyrore. Mjafton të zhvendosemi pak dhe jemi para peizazheve të ndryshme. Drejt veriut të Shqipërisë, turistët po e shtojnë vëmendjen e tyre. Një pikë tërheqëse kohët e fundit është bërë edhe maja e lartë e Korabit. Korabi është vend i pasur me bukuri të rralla natyrore, me gurë, shkëmbinj dhe kullota, që “preken” nga alpinistë të shumtë. Ata që arrijnë të ngjiten deri në majë shkojnë në 2764 metër lartësi.

Mes turistësh cilësohet si një nga vendet më të bukura dhe tërheqëse në Shqipëri. Mes promotorëve të Korabit është edhe Samet Zagradi. Ai është banor i zonës së Dibrës dhe promovues i bukurive të paeksploruara të saj dhe për BusinessMag.al ai na rrëfen një ditë të zakonshme nisje nga Peshkopia deri në Korab.
“Nëse do të kalosh një eksperiencë të paharrueshme, Korabi dhe Radomira mbeten rastet unike dhe me shumë gjasa nuk do të harrohen kurrë. Mund të nisesh nga Peshkopia, duke kaluar përmes fshatrave të Njësive Administive Tomin, Kastriot, Sllovë, ku spikat gjelbërimi, pastërtia dhe natyra bujare e këtyre zonave. Vështirësitë e banorëve të këtyre zonave kanë një kontrast me atë ç’ka natyra të ofron, duke bërë të mendosh që ne kemi një pasuri të madhe në duar dhe që duhet ta përdorim”, thotë ai.

Artikulli u publikua më parë në faqen 70 të numrit 22 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu  nr. 22 të saj.

Pas rreth 40 minuta udhëtim arrin në Radomirë, ku mund të konsumosh produkte tërësisht organike në një restorant të vogël. Shija fantastike dhe çmim shumë i ulët të mbeten kujtim nga restoranti në fshatin “Ujmirë”.
Por, në alpinizëm, nuk përjashohen rastet, kur secili nga udhëtarët të marrë me vete ushqimin e tij të preferuar. Sapo të arrish në fshatin Tezë, rrëzë Korabit gjigant, shfaqen përballë nesh peizazhe mahnitëse. Alternativat janë të shumta dhe ajo më e afërta është mrekullia që quhet “Liqeni i zi” vetëm 30 minuta larg qendrës së fshatit Tezë, ku pishat e larta krijojnë një oaz dhe kombinim fantastik qetësie. Ato janë tërësisht në harmoni me liqenin që ndodhet poshtë tyre. Ky vend, është ideal për piknik me familjen apo shoqërinë.

Ujëvara e Korabit është një tjetër pikë interesante për t’u vizituar. Pamja e saj nuk të lë vend më për imagjinatë, natyra është treguar shumë bujare me të. Mes pamjes piktoreske të Korabit, gjen stane bagëtish e tufa delesh. Bimët si boronica e manaferra të shoqërojnë në këtë udhëtim. Sa më lart që ngjitesh, aq më shumë kupton se je në çatinë e Shqipërisë.
Artikulli u publikua më parë në faqen 70 të numrit 22 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu  nr. 22 të saj.

Sameti na thotë se Dibra ka mjaft resurse të tjera përveç Korabit dhe se duhet bërë shumë punë për promovimin e tyre. “Kur shikon vende kaq të bukura, habitesh me veten se përse njërëzit kanë zgjedhur Tiranën dhe emigrimin. Thua me vete: ku i patën sytë kur u larguan? Në fakt, sot edhe Dibra po promovohet dhe po tërheq turistë të huaj e vendas”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale