Kontrolloni mirë ftesat për Zoom, hakerët po bëjnë mashtrime të shumta për vjedhjen e të dhënave - Business Magazine Albania

Kontrolloni mirë ftesat për Zoom, hakerët po bëjnë mashtrime të shumta për vjedhjen e të dhënave

ftesat për Zoom

Zoom e ka rregulluar në masë të madhe sistemin e sigurisë, megjithatë nuk mund t’ju bëjë ballë hakerëve të shumtë, që duan të marrin të dhënat personale të përdoruesve. Abormal Security që merret me sigurinë kibernetike të Zoom, ka bërë të ditur se aktor të jashtëm, janë duke tentuar që nëpërmjet e-mailave, po bëjnë ftesa te përdoruesit, që t’ju marrin informacionet personale dhe të dhënat me të cilat hynë në llogaritë e tyre

Ftesat vijnë me një email, që ngjajnë shumë me emailat e Zoom, ndërsa brenda saj ndodhet një link. “Zakonisht, në email thuhet se kanë ftesa nga zyrtarët e punës ku janë të angazhuar dhe iu kërkohet të klikojnë në link, për të mësuar njoftimet e fundit. Të gjithë ata që nguten dhe klikojnë në link, të dhënat personale iu mblidhen nga hakerët”, thuhet në raportin e Abormal Security.

Deri më tani, nëpërmjet kësaj mënyre, hakerët kanë arritur të hynë në mbi 50 mijë llogari të ndryshme. Meqenëse për momentin, Zoom e ka të pamundur të ndalojë këtë sistem të sulmit kibernetik, kërkohet që të kontrollohen mirë ftesat për Zoom, si dhe të mos pranohen ftesa që duket se nuk janë të rregullta.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0