Konkurrenca e pandershme në treg, Kina po përgatitet të nisë një hetim antitrust ndaj Google

Kina po përgatitet të nisë një hetim antitrust ndaj Google Alphabet Inc, pas akuzave se gjiganti se ka shfrytëzuar dominimin e sistemit të saj operativ Android për të mbytur konkurrencën. Rasti u propozua nga gjigandi i pajisjeve telekomunikuese Huawei Technologies Co Ltd vitin e kaluar dhe është paraqitur nga rregullatori më i lartë i tregut të vendit në komitetin e antitrustit të Këshillit të Shtetit për shqyrtim.

LEXO: Mposhtet COVID-19, ‘Messi’ dhe ‘burofax’ më të kërkuarit në Google

Nëse ky hetim merr rrugë zyrtare, kjo mund të ndikojë në marrëdhëniet midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Hetimi i mundshëm pason një mori veprimesh nga administrata e Presidentit të SHBA Donald Trump, për të penguar kompanitë e teknologjisë kineze, pasi sipas tij sjellin rreziqe për sigurinë kombëtare.

Kjo ka përfshirë futjen e Huawei në listën e saj të zezë të tregtisë, duke kërcënuar për veprim të ngjashëm edhe Semiconductor Manufacturing International Corp. Një hetim i mundshëm do të shikonte gjithashtu akuzat se pozicioni i Google në treg mund të shkaktojë “dëm ekstrem” për kompanitë kineze si Huawei, pasi humbja e mbështetjes së gjigantit të teknologjisë amerikane për sistemet operative të bazuar në Android do të çoj në humbje të besimit dhe të ardhurave. Burimet nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht për këtë çështje dhe nuk pranuan të identifikohen. Google nuk dha komente të menjëhershme, ndërsa Huawei nuk pranoi të komentonte.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale