Kompanitë e kriptomonedhave po "vjedhin" talentet e Big Tech për të ndërtuar Web3 - Business Magazine Albania

Kompanitë e kriptomonedhave po “vjedhin” talentet e Big Tech për të ndërtuar Web3

Kohë e fundit platformat e Blockchain si Polygon dhe Circle kanë punësuar talente nga firmat e Big Tech, duke i joshur ata me hapin tjetër të madh në teknologji Web 3.0 ose Web3.

Ryan Wyatt u largua nga YouTube në fillim të këtij muaji për të udhëhequr një studio të re videolojrash nga Polygon. Wyatt i ishte bashkuar faqes së videolojërave në pronësi të Google në vitin 2014 për të nxitur një shtytje në përmbajtjen e videolojërave dhe për të konkurruar në mënyrë më agresive me platformën Twitch të Amazon.

“Kur fillova të punoja në YouTube Gaming pothuajse tetë vjet më parë, isha personi,” tha Wyatt për CNBC në një intervistë. “Nuk kishim ekip. Njerëzit sapo kishin filluar të tregonin interes për videot lojërat.”

“E shikoj këtë mundësi në të njëjtën mënyrë,” shtoi ai, duke e përshkruar fazën aktuale të zhvillimit të blockchain si “të hershme” dhe “eksituese”.

Entuziasmi që rrethon Web3 ka tërhequr disa nga mendjet më të zgjuara në teknologji. Lëvizja Web3 propozon rishikimin e internetit në një mënyrë që do të zhvendoste shërbimet e njohura online drejt teknologjive të decentralizuara si blockchain.

Lexo edhe: Elon Musk dhe Jack Dorsey po flasin për Web 3. Ja çfarë është dhe ja përse ka rëndësi!

Lista e talenteve të Silicon Valley për kripto përfshin gjithashtu Sherice Torres, ish-shefe e marketingut e njësisë së kriptove dhe pagesave të Facebook, Novi. Ajo u punësua nga Circle në janar. Dhe ekzekutivi i Amazon cloud Pravjit Tiwana iku për t’u bashkuar me shkëmbimin e kriptove Gemini si shefi i teknologjisë.

Ekspertët thonë se drejtuesit e teknologjisë po tërhiqen nga industria në zhvillim pjesërisht për shkak të rritjes së saj të shpejtë.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0