Kompanitë ajrore po e ndalojnë këtë gjë në të gjitha fluturimet e tyre - Business Magazine Albania

Kompanitë ajrore po e ndalojnë këtë gjë në të gjitha fluturimet e tyre

Kompanitë ajrore

Pandemia COVID ka sjellë shumë ndryshime në udhëtimet ajrore, duke përfshirë gjithçka nga përdorimi i maskave tek ndryshimi i mënyrës së hipjes në aeroplanë për të lejuar më shumë distancim social. Disa politika kanë ndryshuar me kalimin e kohës, të tilla si mbajtja e sediljeve të mesit bosh ose ndalimi i shërbimit të ushqimit dhe pijeve. Por tani, disa linja ajrore po ndalojnë një gjë specifike gjatë fluturimeve për t’i mbajtur të gjithë të sigurt.

Southwest Airlines po ndalon shitjen e alkoolit në fluturime

Do të kalojë pak kohë para se të filloni me një pije alkoolike në disa linja ajrore. Në një memorandum dërguar stjuardesave më 10 Shtator, Southwest Airlines tha se nuk do të rifillonte shitjen e pijeve alkoolike në aeroplanët e saj, raporton USA Today. Kompania thotë se vendimi i fundit nga zyrtarët për të zgjatur mandatin aktual të maskës federale për të gjithë pasagjerët në aeroplanë dhe në aeroporte ndikoi në vendimin për të shtyrë më tej kthimin e shërbimit të pijeve.

“Me zgjatjen e mandatit të maskave deri më 18 janar 2022, nuk ka plane aktuale për të kthyer alkoolin para janarit 2022,” tha Randall Miller, menaxher i lartë i operacioneve të fluturimit për Southwest Airlines, në memorandum.

Ndalimi i zgjatur i alkoolit është gjithashtu rezultat i një rritje të incidenteve që përfshijnë udhëtarët problematikë

Kjo nuk është hera e parë që Southwest shtrin ndalimin e shitjes së alkoolit. Pasi njoftoi në Maj se linja ajrore do të rifillonte shërbimin e birrës, verës dhe koktejleve gjatë fluturimit deri në fund të Qershorit, një sulm i dhunshëm nga një pasagjer i padisiplinuar që dërgoi një stjuardesë në spital bëri që drejtuesit të shtyjnë kthimin e pijeve alkoolike.

Lexoni: Alitalia anulon të gjitha fluturimet pas 15 tetorit; Në Shqipëri kishte 6% të tregut në 2020-n

“Duke pasur parasysh rritjet e incidenteve në mbarë industrinë e fluturimit, ne kemi marrë vendimin për të ndërprerë rifillimin e njoftuar më parë të shërbimit të alkoolit në bord,” tha zëdhënësi i Southwest Chris Mainz në atë kohë. “Ne e kuptojmë se ky vendim mund të jetë zhgënjyes për disa klientë, por mendojmë se ky është vendimi i duhur në këtë kohë në interes të sigurisë dhe komoditetit të të gjithë klientëve dhe ekuipazhit në bord”.

American Airlines gjithashtu ka njoftuar se do të vazhdojë ndalimin e shitjes së alkoolit deri në vitin 2022

Southwest nuk është e vetmja kompani ajrore që shtyn ndalimin e saj për pije alkoolike gjatë fluturimit. Më 19 Gusht, American Airlines njoftoi se do të zgjasë pezullimin e saj të shitjeve të alkoolit deri më 18 Janar. Ndërsa udhëtarët në klasin e parë dhe ato të biznesit ende mund të pinë, rregullat prekin të gjithë udhëtarët në kabinën kryesore.

/bestlife

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0