Kompania izraelite hap filialin në Shqipëri. Gold n’Links do t’u ofrojë kompanive shërbimet më të specializuara në IT - Business Magazine Albania

Kompania izraelite hap filialin në Shqipëri. Gold n’Links do t’u ofrojë kompanive shërbimet më të specializuara në IT

Gold n’Links

Një kompani e themeluar nga Izraeli, Gold n’ Links, filloi veprimtarinë në Shqipëri. Aktivitetet kryesore të biznesit të grupit do të jenë ngritja e një qendre të dhënash në Shqipëri, shitja e shërbimeve kibernetike dhe trajnimi i shqiptarëve për të qenë kontraktues të zhvillimit të softuerit.

Kjo është qendra e parë e rëndësishme e sigurt e të dhënave në Ballkan

ADC, një degë e Gold n’ Links, po ndërton një strukturë të qendrës së të dhënave në Shqipëri, e krijuar për t’u ofruar klientëve vendas dhe evropianë infrastrukturën e nevojshme për migrimin e operacioneve të tyre të biznesit në cloud. Ky zhvillim siguron që të dhënat e tyre të mbeten të sigurta brenda Shqipërisë dhe Evropës, duke nxitur besimin në shërbimet e ofruara.

Shqipëria krenohet me një vendndodhje strategjike gjeografike dhe një lidhje të shkëlqyer me fibra, e cila i lejon asaj t’i shërbejë në mënyrë efektive si tregjeve lokale ashtu edhe atyre më të gjera evropiane. Krijimi i qendrës së parë të rëndësishme të të dhënave të sigurta në Ballkan do të rrisë më tej aftësitë teknologjike të rajonit dhe do të forcojë reputacionin e tij si një central elektrik dixhital në zhvillim.

Kjo lëvizje premton të lartësojë në mënyrë dramatike peizazhin teknologjik shqiptar. Me Shqipërinë dhe shumë vende të tjera që po i nënshtrohen transformimit dixhital, nevoja për aftësi kompjuterike dhe ruajtjeje nuk ka qenë kurrë më e madhe, duke theksuar më tej rëndësinë e këtij zhvillimi në rajon.

Zgjidhja e problemeve të sigurisë kibernetike

Në një lëvizje strategjike për të zgjeruar gjurmën e saj globale, TCE, filial i Gold n’ Links, ka filluar së fundmi të ofrojë shërbimet e saj kibernetike më të avancuara në Shqipëri. Kjo sipërmarrje e guximshme synon të shfrytëzojë peizazhin teknologjik në zhvillim të vendit dhe të katalizojë rritjen në ekonominë dixhitale të rajonit.

Duke ofruar zgjidhje të klasit botëror të sigurisë kibernetike, shërbime kompjuterike cloud dhe analiza të avancuara, TCE është e gatshme të bëhet një partner i besueshëm për bizneset dhe agjencitë qeveritare shqiptare. Përkushtimi i kompanisë për të nxitur inovacionin, për të forcuar infrastrukturën dixhitale dhe për të përmirësuar mbrojtjen e të dhënave padyshim që do ta ndihmojë Shqipërinë të lulëzojë në epokën e transformimit digjital dhe të rrisë avantazhin e saj konkurrues në skenën ndërkombëtare.

Trajnimi dhe zhvillimi i personelit janë të nevojshëm

Ndërsa Shqipëria vazhdon të përjetojë rritje të shpejtë teknologjike, zhvillimi dhe trajnimi i personelit të kualifikuar të programeve kompjuterike është bërë një prioritet kryesor për vendin. Me një kërkesë gjithnjë në rritje për profesionistë me njohuri teknologjike, ALIT, një filial i Gold n’ Links, bashkëpunoi me WBU për të trajnuar të rinjtë shqiptarë në karrierën e softuerit.

Kjo qasje bashkëpunuese siguron që zhvilluesit aspirantë të softuerit të kenë akses në kurrikulat më të avancuara, seminare praktike dhe mentorim nga ekspertë të industrisë. Duke u fokusuar në kultivimin e talenteve dhe nxitjen e inovacionit, programet ALIT janë krijuar për të pajisur profesionistët shqiptarë të zhvillimit të softuerit me aftësitë e nevojshme për të shkëlqyer në arenën globale të teknologjisë.

Ndërsa bizneset kërkojnë zgjidhje me kosto efektive dhe fleksibël për të adresuar nevojat e tyre teknologjike gjithnjë në zhvillim, zhvilluesit shqiptarë të softuerit po bëhen një burim i vlefshëm për kërkesën globale për profesionistë të softuerit të jashtëm. Transferimi i jashtëm ofron qasje në një grup të larmishëm talentesh të aftë, duke u mundësuar kompanive të kapërcejnë mungesat lokale dhe të shfrytëzojnë ekspertizën e specializuar.

Java Teknike TRN-TLV

ALIT, një filial i Gold n’ Links, do të presë një konferencë të teknologjisë së lartë në Tiranë në datat 20-22 Mars 2023. Konferenca pritet të tërheqë pjesëmarrës nga e gjithë bota. Ngjarja synon të nxisë bashkëpunimin teknologjik midis Izraelit, Shqipërisë dhe Evropës duke bashkuar profesionistë të biznesit nga këto rajone, duke lehtësuar mundësitë e rrjetëzimit dhe shkëmbimit të njohurive.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0